Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Cinsel Terapi

Cinsel terapi nedir?

Cinsel terapi , konusunda uzmanlık sonrası özel eğitimini tamamlamış cinsel terapist ünvanı alan kadın doğum hekimleri tarafından cinsel sağlık problemleri olan danışanlarımıza verilen bilişsel ve davranışsal tedavileri kapsamaktadır.

Cinsel fonksiyon bozukları, maalesef ki ülkemizde çok fazla görülmektedir. Her 10 kadından birinde bu türlü sağlık problemine rastlanmaktayız. Bu durum kişinin kendisinde veya partner ilişkisinde sorunlara sebep olmaktadır. Problemlerin bir kısmı psikolojik, bir kısmi ise fiziksel nedenlere bağlı gelişebilmektedir. Diğer taraftan, fiziksel nedenlere bağlı gelişen problemler de bir süre sonra psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

Kadınlarda; cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti, cinsel uyarılma bozukluğu, orgazm olamama (anorgazmi), ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve cinsel ilişkiye girememe (vaginismus) en sık görülen cinsel problemlerdir. Cinsel isteksizlik ve orgazm problemleri kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Ancak, hastalar en sık vaginismus sorunu ile cinsel terapi polikliniğimize başvurmaktadır.

Vaginismus nedir?

Vaginismusta temel problem cinsel birleşme esnasında vaginanın alt 1/3’lük kısmının istemsiz kasılması olarak tanımlansa da aslında beyindedir. Cinsel ilişkide ağrı hissetme kaygısı ile vaginismuslu kadın sanki panik atak geçiriyormuşcasına vaginasını kontrolsüz kasar, bacaklarını kapatır ve eşini eli ile iter ve cinsel birleşme imkansız hale gelir. Vaginismuslu kadının temel korkusu vaginasının dar ve kızlık zarının patlayacağı, delineceği, ağrıyıp acıyacağı sorunudur.

Vaginismus nasıl tedavi edilir?

Vaginismus tedavisinde cinsel terapiler oldukça önemlidir. Bazen genital bölgede, doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış anatomik problemler saptanabilmektedir. Böyle durumlarda öncelikle basit cerrahi işlemlerle bu sorun halledilip, ardından verilen cinsel terapi ile kaygılar giderilmektedir.

Vaginismus tedavisi son derece kolaydır ve tedaviye en hızlı yanıt alabildiğimiz bir cinsel sağlık problemidir. Vaginismus hiçbir kadının kaderi olmamalıdır.

Cinsel sağlık problemlerinizi ertelemeyin , cinsel terapistlerle sorunlarınızı konuşmaktan ve onlara danışmaktan çekinmeyin.

Bölüm Doktorları

Op. Dr. Y. Sadiye Eren
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahi
Doç. Dr. Tuğba Gürbüz
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Cinsel Terapist
Op. Dr. Sultan Kavrut
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Prof. Dr. Oya Gökmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Op. Dr. Meral Meryem Çalık
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Kenan Sofuoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Prof. Dr. Ahmet Semih Tuğrul
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Yüksek Riskli Gebelik ve Perinatoloji