Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Gebelik Testi

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi kanda veya idrarda beta hCG hormonunun aranması ile yapılır. Beta hCG döllenmenin ardından gebelikte yükselen bir hormondur. Adet gününde gecikme olunca anne adayı bu testlerden birini yaptırabilir.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Gebe olup olmadığını en erken gösteren testlerdir. Beklenen adet tarihinin 5-6 gün öncesinden sonuç verir. Gebelikte beta hCG değeri 5 ve üstündeki değerleri tespit edebilir. Evde idrarda bakılabilir. Sonuç pozitif ise kan testi yapılır.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Anne adayları adet günü gecikince eczaneden alınan gebelik testleri ile gebe olup olmadıklarını anlayabilirler. Gebelik hormonu beta hCG önce kanda tespit edilir ve değer yükseldikçe daha sonra idrarda saptanır. idrarda erken bakıldığında değer düşük olduğu için bazen idrarda bakılan test negatif çıkabilir, kan testi ile doğrulanabilir.

Eczaneden alınan gebelik testi talimatlar uygulanarak idrar çubuğun ortasına denk getirilir. Kesin sonuç için 10 dk beklemek uygun olur. Günün her saati yapilabilir, sabah idrarda yoğunluğu fazla olduğu için daha kesin sonuç verebilir. Bekleme süresinin sonunda kit üzerinde tek çizgi var ise gebelik yok demektir. Çift çizgi görülürse bu gebelik testi pozitif demektir. Bazen erken dönem yapılan testlerde 2. çizgi silik görünebilir bu beta hCG düzeyinin henüz düşük seviyede olduğunu gösterir, iki gün sonra testi tekrarlanır yada kan testi ile doğrulanabilir.

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Bakılır?

Gebelik testleri normal adet döngüsünde gecikme olduğunda bakılabilir. Adette gecikme sonrası yapılan idrar testleri yaklaşık %98 oranında doğru sonuç verir, erken yapılan testler yanlış sonuç verebilir.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Anne adayı gebelikten şüpheleniyor ise adet günü geciktiyse yada evde test yapmış şüpheli yada silik çizgi gördü ise kan testi yaptırabilir. Kanda bakılan beta hCG sonucu gebelik tanısını belirlemekle birlikte gebeliğin sağlığı hakkında da bilgi verir. İlk beta hCG testinden sonra sağlıklı bir artış oluyor mu diye 2 gün sonra testi tekrar etmekte fayda vardır.

Gebeliğin kesin tespiti için gebelik kesesinin rahim içinde görülmesi gerekir.

Bölüm Doktorları

Op. Dr. Y. Sadiye Eren
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahi
Doç. Dr. Tuğba Gürbüz
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Cinsel Terapist
Op. Dr. Sultan Kavrut
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Prof. Dr. Oya Gökmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Op. Dr. Meral Meryem Çalık
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Kenan Sofuoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Prof. Dr. Ahmet Semih Tuğrul
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Yüksek Riskli Gebelik ve Perinatoloji

Videolar