Medistate

Dental İmplant

Dental İmplant

Diş implantları, travma, çürük, endodontik veya periodontal patolojiler sebebi ile çekim endikasyonu bulunan ve kaybedilen eksik dişlerin telafisi amacı ile atravmatik cerrahi operasyon tekniğiyle çene kemiklerine yerleştirilerek diş kökü işlevini gören, genellikle kök veya vida formunda, çoğunlukla titanyum ve alaşımlarından mamül yapılardır. Yerleştirildiği bölgede çene kemiğiyle bütünleşip suni bir diş kökü vazifesi görerek hastanın ağzında doğal diş görünümlü protezler yapılmasına olanak tanır. Günümüzde kullanılan dental implantların neredeyse tamamı titanyum esaslıdır. Titanyum doğada reaktif olarak bulunan bir maddedir. Bu materyaller, birlikte kullanıldığı maddeye kolayca uyum sağladıkları için, vücudun normalde yabancı maddelere karşı geliştirdiği iltihabi veya alerjik reaksiyonlar titanyum için gerçekleşmez.

İmplant Üstü Protezler

Günümüzde dental implantların kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Ağız içerisinde implant yardımıyla yapılabilecek protezleri sıralarsak;

  • Tek diş eksikliklerinde komşu dişlere herhangi bir zarar vermeden ve onlar üzerinde işlem yapılmasına gerek duyulmadan sabit porselen protezler yapılmasına olanak tanırlar. Klasik yöntem olarak adlandırabileceğimiz köprü uygulamalarında komşu dişler kesilip ufaltılarak doğal yapı bozulurken, implant uygulamaları sayesinde bu tip işlemlere ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Birden çok diş eksikliklerinde takıp çıkartılabilen hareketli protezler yerine sabit protezler yapılmasına olanak tanırlar. Ayrıca diş bölgelerde zamanla oluşan kemik erimelerinin önüne geçerler.
  • Çene kemiğinin ileri derecede eridiği durumlarda, hareketli protezlerini kullanmakta zorluk çeken hastaların protezlerini implant yardımıyla çene kemiğine sabitlemek mümkündür. Sabit diş uygulanamayacak kadar kemik erimesi olan kişiler bile yapılan implant bağlantılı hareketli protezleriyle sosyal hayatlarında zorluk yaşamadan ve diş eksiklikleri fark edilmeden tedavi edilebilir.

İmplant Aşamaları

İmplant uygulanması düşünülen hastamız için önce genel sağlık durumu bilgisi alınır ve implant uygulanacak çene kemiğini değerlendirmek amacıyla panoramik çene röntgeni çekilir. Gerekli durumlarda BT yardımıyla da kemik 3 boyutlu olarak değerlendirilir.

Lokal anestezi yardımıyla ilgili bölge, yardımcı aletlerle implant yerleştirilmesine hazır hale getirilir ve implant kemik içinde iyileşmeye bırakılır. Bu iyileşme dönemi uygulanan tekniğe ve implant tipine göre 4-6 hafta ile 3-4 aya kadar sürebilir. Gerekli durumlarda geçici protezler yapılarak kişinin estetik ve fonksiyon eksiği giderilir.

İyileşme dönemi beklendikten sonra implant, Osstell Mentor cihazıyla değerlendirilir. Rezonans frekans analizi (RFA) yöntemiyle implantın kemiğe tutunma direnci ölçülür ve implantın protez yüklemesine hazır olup olmadığı kesin olarak belirlenir.

İmplantın ölçüleri alınır ve üzerine yapılacak protezler kısa sürede hazırlanır.

Hemşirelik Hizmetleri

Medistate’te Hemşire
olmanın Ayrıcalığını
Birlikte Yaşayalım.

Detaylı Bilgi

Hekim Kadrosu

Hastanemizin uzman
akademik kadrosu
üstün hizmet
kalitesiyle sizlerle...
detaylı bilgi
--