Medistate

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde; bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların tanı ve tedavisi multidisipliner bir anlayışla yapılmaktadır.

Medistate Kavacık Hastanesi hastalıkları irdeleyen enfeksiyon hastalıkları, ayaktan ve yatarak hasta takibi, hastane infeksiyonları kontrolü, seyahat hastalıkları ve erişkin aşılama gibi konularda, uzman bir ekip ile hizmet vermektedir.

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü

Ebola virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Ebola virüsü Afrika hemorajik türde ateşe neden olan Filo ailesinden bir virüs türüdür. Rezervuarı kesin saptanamamakla beraber, küçük kemiriciler ve yarasalardan kuşkulanılmaktadır. Hastaların kan ve vücut sıvılarından sağlıklı insanlara bulaşma olabilir. Virüs bulaştıktan 2-21 gün sonrasında kişide klinik bulgular gözlemlenmeye başlanır.

Ebola’dan korunmak için neler yapmalıyız?

Virüs; öksürük, hapşırık gibi vücut sıvılarının dışa salınım yolu ile hızlıca bulaştığı için kişilerin vücut sekrasyonlarına (sıvılarına) temastan kaçınmamız gerekir. Eğer bir temas söz konusu olacak ise koruyucu ekipmanların (maske, eldiven, gözlük vb.) muhakkak kullanılması gerekir.

Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hastalığı önlemenin en önemli uygulamalarından biri ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerinizin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde ve ellerin açıkça kan ve vücut sıvılarıyla kirli olduğu durumlarda susuz alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler.
  • Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla önce eldiveni yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da tekrar ellerinizi yıkayınız.
  • Ölü hayvanlarla temastan kaçınınız.
  • Vahşi hayvanların etini yemeyiniz.
  • Enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temasta bulunurken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın.

Bu önlemler arasında koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu ekipman gibi) yer almaktadır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemekle ilgili olarak ekipman ve enjektörlerin sterilize edilmesi, uygun bir şekilde imha edilmesi ve hastaların vücut salgılarının da uygun bir şekilde imha edilmesi de önemlidir.

Amaç enfekte hastaların salgı ve kanlarıyla teması önlemektir. Hastanın ölmesi durumunda cesetle doğrudan temasın önlenmesi de aynı şekilde önem taşımaktadır.

Ebola virüsü Türkiye için tehdit mi?

Ebola virüsü ülkemiz için bir tehdit oluşturmasa bile Orta Afrika’dan ülkemize seyahat eden kişilerden otobüs, hastane gibi kalabalık yerlerde bulaşma ihtimali elbette mevcut. Ancak bu virüs yakın temas ile bulaştığı için çok hızlı yayılan bir tür değil.

Hastane olarak bu virüse yaklaşımımız nasıl?

Afrika’dan gelen şüpheli hastalar olduğu zaman, örneğin; ateş, döküntü, kas ağrısı, viral hemorajik ateş açısından hastalar izolasyona alınır ve tedbir tedaviler uygulanır.

Bu tür hastalıklarda tedavi süreci nasıl işlemektedir?

Virüsün neden olduğu hastalı şok, DIK (dissemine intravasküler koagülasyon) ve organ yetmezliği ile seyir edebilir. Hastanı takibi, yapılan gerekli tetkiklerin sonuçlarına göre tedavisi düzenlenir.

Hemşirelik Hizmetleri

Medistate’te Hemşire
olmanın Ayrıcalığını
Birlikte Yaşayalım.

Detaylı Bilgi

Hekim Kadrosu

Hastanemizin uzman
akademik kadrosu
üstün hizmet
kalitesiyle sizlerle...
detaylı bilgi
--