Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Dünya'da ve Türkiye'de İlk: Koltuk Altı Ozaki Ameliyatı ile Hayata Tutundu.

Türkiye ve Dünya’da ilk kez uygulanan teknik: Koltuk Altı Ozaki Ameliyatı


64 yaşındaki kalp kapak hastamız, göğüs kafesi kesilmeden ve ameliyat sonrası ağır kan sulandıcıları kullanmasına gerek kalmadan Koltuk Altı Ozaki Yöntemi ile sağlığına kavuştu.

 

Aort kapak hastalıklarının cerrahi tedavisinde yıllardan beri mekanik kalp kapakları ve biyolojik kalp kapaklarının kullanımı standart bir yaklaşım olmuştur. Yine aort kapak tamiri de uygun hastalarda en ideal yöntem olarak yerini korumaktadır.

Bu cerrahi yaklaşımların yanında son 12 yıldır Japon kalp cerrahı Ozaki’nin geliştirdiği hastanın kendi kalp zarından, ameliyat esnasında, kişiye özel kalp kapakçıkları yapılması yöntemi, mevcut cerrahi yaklaşımlar yanında yerini almış ve artarak kullanılmaya başlanmıştır.


Ozaki prosedürü ameliyat esnasında hastanın kalp zarının çıkarılarak, uygun koruma yöntemleri ile muamele edildikten sonra, hastanın kendi kapak yapısına uygun, tamamen kişiye özel kapakçıkların üretilmesi ve bunlardan hastaya özel kapaklar yapılması işlemidir. 12 yıllık çalışmalarda bu yöntemin tekrar ameliyat ihtiyacı gelişmeme oranı %96 civarında olup, biyolojik kapaklarla karşılaştırıldığında, Ozaki prosedürünün biyolojik aort kapakların yerini almaya aday olduğunu göstermektedir.

 

Ozaki prosedürünün biyolojik ve metalik kapaklara göre avantajları vardır. Ağır kan sulandırıcı kullanılmaması ve hasta kapak uyumsuzluğu denilen ve özellikle dar aort kapaklarda daha fazla sorun oluşturan patolojinin ortaya çıkmamasıdır. Yine hastanın kalbinin içinde hiç bir yabancı materyal olmaması nedeni ile enfeksiyon oranlarının düşük olmasıdır. Aynı zamanda kapak replasmanları olsun, TAVİ dediğimiz anjiografi ile takılan aort kapakları olsun, bunlarda ortaya çıkabilen aritmi problemlerine ve sonrasında pil takılması ihtiyacı, Ozaki prosedürü ile ortadan kalmaktadır.

 

Günümüzde dünyada bu yöntem göğüs kemiği tam ve ya yarım kesilerek yapılmaktadır. Araştırmalarımızda, tıp literatüründe, göğüs kemiği kesilmeden Ozaki prosedürü yapılan hasta tespit edemedik. Ozaki prosedürünü ilk ortaya koyan sayın Ozaki de dahil hemen hemen tüm cerrahlar bu yöntemi göğüs kemiğini tam veya kısmi olarak keserek yapmışlardır.

 

Bizim koltuk altı kesisi ile yaptığımız Ozaki prosedürü, araştırmalarımıza göre Türkiye ve dünyada bir ilk olmuştur.

Kapak problem olan 64 yaşındaki hastaız ağır kan sulandırıcılar kullanmak istemediği ve göğüs kafesinin kesilmesini istemediği için kendisine Ozaki ameliyatını sunduk ve göğüs kemiğini kesmeden koltuk altı kesisi ile kalp kapak ameliyatını gerçekleştirdik. Kapak ameliyatlarını uzun süredir yapmaktayız ancak, koltuk altından Ozaki ameliyatını Türkiye ve Dünya’da ilk kez gerçekleştirdik.

 

Göğüs kemiğinin kesilmesi hastalar için büyük bir travma olarak algılanması, koltuk altı ve kaburgalar arasından ameliyatların yaygınlaşması ve koltuk altı yöntemlerinin tercih edilmesinde en önemli sebeplerden biri olmuştur.

Bu son ameliyat ile koltuk altından yaptığımız kapak ameliyatları, koroner by-pass ameliyatları ve doğuştan kalp hastalıkları yanına, koltuk altından Ozaki prosedürünü de ekledik. Böylece göğüs kemiği kesilmeden yapılan kalp ameliyatları listesine, Ozaki yöntemini ekleyerek, bu alana bir yenilik daha getirmiş olduk. Bu tekniği bilimsel dergilerde yayımlayarak, meslektaşlarımızın da faydalanımına sunacağız.