Cildinize Dokunmanın Tam Vakti!

Yaz mevsiminin yorucu ve yıpratan güneşinin ardından, güneşlenme nedeniyle cildinizde oluşan hasarları, gelişen cilt bakımı teknoloji ve tedavileriyle ortadan kaldırabilirsiniz…

Bütün bir yılın yorgunluğunu tatil programlarıyla üzerimizden attığımız yaz mevsimi, ruhumuzu dinlendirirken güneş ışınlarının içerdiği UVA ve UVB ultraviyole nedeniyle cildimizi yorabiliyor. Cildimiz üzerinde birçok etkiye neden olan bu ışınlardan korunmamız gerektiği artık bilinen bir gerçek. Elbette gelişen teknoloji ve tedavilerle ciltteki birtakım problemlerin üstesinden gelmek mümkün. Ancak bu yöntemlere ek olarak alacağımız her bir önlemle cildimizin sağlığını ve tazeliğini koruyabileceğimizi de unutmamalıyız. Konuyla ilgili olarak yaz mevsimi sonrası ciltte meydana gelen sorunlardan kurtulmanın yöntemlerini Medistate Kavacık Hastanesi Dermatoloji Uzmanları Dr. Ercan Erel ve Dr. Dilara Tüysüz, Medistate Yaşam okurları için anlatıyor. Kışa doğru girerken, güneşin cildimizde neden olduğu yazdan kalma sorunlarla nasıl başa çıkmalı, korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtlar…

YAZ BİTTİ, CİLDİMİZ NE DURUMDA?

Yaz aylarına veda ederken, eğer bazı hususlara dikkat etmediysek ve bir uzmana başvurmadıysak, cildimizde bazı sorunları kış dönemine taşımışız demektir. Önce bu sorunlara kısaca bir göz atalım, sonrasında ise kış için çözüm önerilerimizi paylaşalım…

Cilt tonunda bozulmalar

Güneş ışığına bağlı; çiller, lentigolar, deride ton farklılıkları gibi pigmentasyon değişiklikleri sıklıkla karşılaşılan sorunlardır. Güneşin normal cilt üzerindeki diğer önemli etkileri; güneş yanığı, ani pigmentasyon, bronzlaşma, deride kuruluk, incelme, ince kırışıklık, kan damarlarında belirginleşme ve kolay zedelenme şeklindedir. Güneş ışığının aynı zamanda birçok yeni doku oluşumuna da yol açabildiğini de hatırlatalım (aktinik keratoz, seboreik keratoz ve deri kanserleri).

Cilt enfeksiyonları

Yaz sıcaklarının ve yüksek nemin etkisiyle özellikle cildin kıvrım bölgelerinde ortaya çıkan mantar enfeksiyonları, intertrigo, kontakt (temasa bağlı) dermatit ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Ayrıca hijyen koşulları uygun olmayan denize veya havuza girmek, ıslak mayo ile beklemek, terli kıyafetlerin uzun süre giyilmesi, aşırı spor aktiviteleri yapmak da, bildiğiniz gibi mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Şu soruyu kendinize sorabilirsiniz: Yaz boyu deniz, havuz ya da duştan sonra yeterince kurulanıyor muydum?

Böcek sokmaları

Yaz aylarında açık mekanda geçirilen vakit fazla olduğundan çeşitli böcek ve sinek sokmaları ile karşılaştınız mı? Bu tip durumlar tedaviyle kontrol altına alınabilirken bazı kişilerde sinek ve böcek sokmalarının şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini de belirtmemiz gerekir.

Güneş egzamaları 

Yaz aylarında güneş ışığının etkisiyle gelişen birtakım güneş egzamaları da önemli sorunlardan. Örneğin, kadınlarda ve 20’li-30’lu yaşlarda daha sıklıkla karşılaşılan polimorf ışık erüpsiyonu, güneşle temastan yaklaşık 2 saat sonra (30 dakika - 3 gün arası değişebilir) güneş gören bölgelerde kaşıntılı kızarıklıklarla gelişebiliyor. Ayrıca kullanılmakta olan bazı ilaçlar (örneğin antibiyotikler, sara ilaçları, bazı kalp ilaçları) güneş ışığına maruz kalındığında kaşıntılı egzama tablolarına yol açabiliyor. Bu ilaçları kullanmakta olan kişilerin güneşten korunmaya özen göstermesi şart. Cilde sürülen güneş koruyucu, nemlendirici, bronzluğu artırmak için sürülen kremler ve yağların da ciltte egzamaya yol açabileceğini unutmamalıyız.

Bitki alerjileri

Kereviz, yaban havucu, bergamot yağı ve incir yaprağı gibi bitkilere temas sonucu oluşabilen alerjik egzamalar da söz konusu. Bu bitkisel ürünlere temas sonrası, cildin su ve sabunla yıkanarak iyice arındırılması ve güneşten korunması gerekiyor. Bunların yanı sıra, belki sizin de başınıza gelmiştir; katran derivesi ilaçlar, psoralen içeren parfümlerin doğrudan tene sıkılması, limon, maydanoz, rezene, anason, bergamot, çörek otu, ıhlamur gibi bitkiler de yaz aylarında alerjik egzamaya neden olabiliyor.

Yeni gelişen lezyonlar

Güneşe maruz kaldıktan sonra deri üzerinde yeni gelişen lezyonlara da dikkat edilmelidir. Örneğin, mevcut benlerdeki renk değişiklikleri, büyüme, etrafında yavru benlerin oluşması (satellit nevüs), kaşınma, benin etrafının düzensizleşmesi, kanaması ciddiye alınması ve dermatoloji uzmanı tarafından incelenmesi gereken önemli sorunlardır.

Sivilceler

Güneş ışığının her ne kadar sivilceler üzerinde kurutucu etkiye sahip olduğu düşünülse de, güneş ışıkları bazı kişilerde sivilcelerin artmasına ve kötüleşmesine, ciltte leke bırakmasına neden olabiliyor. Eğer yaz aylarında böyle bir sorun yaşadıysanız, gelecek yaz güneşten korunmayla ilk önleminizi alabilirsiniz.


YAZ SONRASI CİLT SORUNLARI İÇİN 7 ÇÖZÜM

1

BAKIM ÜRÜNLERİ

Yaz sonrası ortaya çıkan cilt sorunlarının tedavisinde, dermatoloji uzmanının önereceği ürünlerin düzenli kullanımı çok önemli. Tedavide kuru cilt için nemlendirici kremler, mantar enfeksiyonu için ağızdan ve dıştan sürülen antifungal (mantar öldürücü) kremler bu tip sorunları gidermeye yardımcı olacaktır.

2

KİMYASAL PEELING

Cilde dışarıdan uygulanacak glikolik asit, alfa hidroksi asit gibi meyve asitleri ve laktik asit gibi hafif soyucu maddelerin uygulanması esasına dayanan bir işlemdir.

3

DERMAPEN

Dermaroller işleminin daha gelişmiş bir formu olup, deride küçük kanalcıklar açılarak uygulanan, ürünlerin emilmesini ve ciltteki kollajen sentezini artırmaya yarayan bir cihazdır.

4

DERMABRAZYON (CİLT SOYMA)

Derinin üst tabakasının soyularak alttan sağlıklı derinin gelişmesine destek veren bir uygulamadır.

5

MEZOTERAPİ

Vitaminlerin, minerallerin ve cilt yenileyici ürünlerin küçük iğne ile direkt olarak cilt altına verilmesi işlemidir.

6

PRP

(Platelet Rich Plasma = Trombositten Zengin Plazma)

Kişinin kendisinden alınan kanın ayrıştırılıp büyüme faktörlerinden ve yenileyici maddelerden zengin kısmının küçük iğnelerle cilt altına verilmesi işlemidir.

7

KÖK HÜCRE İŞLEMİ

Kişinin kendisinden az miktarda alınan deri parçasının özel bir laboratuvara gönderilerek cilt için kollajen sentezleyen hücrelerin (fibroblast) üretilmesi ve bunların küçük bir iğneyle cilt altına enjekte edilmesi işlemidir.   

SU İÇMEYİ BIRAKMAYIN! 

Yaz sıcaklarında gelişen su kaybını bol su tüketerek telafi etmeye çalışırız. Ancak yaz sonrası da, susuzluğumuzu daha az hissetsek de su içmeyi bırakmamalıyız. Günde ortalama 1.5- 2 litre su tüketerek, hem genel sağlığımız hem de cilt sağlığımızı korumaya devam etmeliyiz.

Yaz sonrası ortaya çıkan cilt sorunlarının tedavisinde, dermatoloji doktorunun önereceği ürünlerin düzenli kullanımı çok önemli. Tedavide kuru cilt için nemlendirici kremler, mantar enfeksiyonu için ağızdan ve dıştan sürülen antifungal (mantar öldürücü) kremler gerekebilir. 

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.