Çocuklarımıza İlaç Verirken Dikkat!

Çocuklarımıza ilaç verirken dikkatli olmamız gerektiğini hepimiz biliriz. Bu ilaçları atmak için görev yapan karaciğer ve böbrekleri yetişkinlere göre daha miniktir ve bir takım ilaçlar yetişkinlerde görülmeyen yan etkilere neden olabilir. O yüzden uygun yaşta (mesela, bazı ilaçlar 6 yaş altında kullanılmaz), doğru ilacı, doğru koşullarda saklayarak, doğru doz ve sürede vermek gerekir. Doktorunuz bu "doğrular" hakkında sizi bilgilendirecektir. 

                                               

Son zamanlarda daha önce sıklıkla reçete edilen dekonjestan içerikli karma grip şuruplarının 5 yaşın altındaki çocuklarda yan etkileri olduğu gösterilmiş, bunların verilmesinin sakıncalı olduğu belirtilmiştir. Acile aşırı huzursuzlukla gelen bebeklerde, ailelerin bu karma grip şuruplarını kullanıp kullanmadıklarını sorgulanır, bunları kullanıyorlarsa huzursuzlukları büyük ölçüde buna bağlanır. Bu ilaçlar özellikle 2 yaş altı bebeklerde ağlama nöbetleri, sık uyanma, huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beyin yan etkilerine neden oluyorlar. Toplumda sanılanın aksine bu ilaçlar gribal enfeksiyonun seyrini iyileştirmiyor. Nezle, grip gibi gribal (viral) enfeksiyonlarda bir ilaç reçete edilse de edilmese de, o enfeksiyon antibiyotik gerektirmediği sürece kendi seyrinde iyileşecektir. Bu tür ilaçlar sacede balgamı kurutarak anlık rahatlama sağlarlar ama yan etkilere de yol açarlar. Artık gribal enfeksiyonun seyrini iyileştiren bitkisel içerikli damlalar ve öksürük şurupları mevcuttur. Ayrıca serum fizyolojik ve okyanus suyu içerikli damla ve spreylerle de çocuğunuzun burnunu açabilirsiniz ve onu rahatlatabilirsiniz. Ateşi olduğunda da saf ateş düşürücü özellikteki şurupları kullanabilirsiniz. Anlaşılacağı gibi çocuğunuza bu ilaçları verince yan etkileri fazla olan karma grip şuruplarına gerek kalmıyor. Unutmayın ki; tedavide önemli olan "önce zarar vermemek" ilkesidir. 


                                                                                                                                                                                         Uzm. Dr. Yunus Emre MERCAN

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.