Sonbahar – kış aylarında sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonları birbiri ile karışmasın!

Bu hastalıklar mevsim geçişlerinde ve kalabalık ortamlarda sık görülürler. Damlacık enfeksiyonu biçiminde ortaya çıkarlar, yani yakın mesafeden konuşma, öpme, öksürme sonucunda bulaşırlar. Bulunulan ortamda havalandırmanın yetersiz olması da bulaşmalarını kolaylaştırır.

                                                          

Nezle (akut nazofarenjit)

Soğuk algınlığı olarak da bilinir. Viral bir enfeksiyondur, çok sayıda virüs bu hastalığın neden olarak bilinir. Klinik bulgular genellikle hafiftir. Hafif ateş, burun akıntısı, hapşırık bazen öksürük, en sık rastlanan belirtilerdir. Özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanımı gereksizdir. Burunu açmak için okyanus suyu içeren spreyler, bazen ateş düşürücü – ağrı kesiciler, destekleyici tedavi olarak uygulanır. Hastayı izleyen doktor ikincil bakteri enfeksiyonu eklendiğini görürse antibiyotik başlayabilir.

Akut Farenjit – Tonsilit

Yutak ve bademciklerin ani başlayan enfeksiyonudur. 2/3’ü virüs ve 1/3’ü bakterilerle oluşur. En sık rastlanan belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı-yutkunma zorluğu, halsizlik-kırgınlık, baş-eklem-kas ağrıları, öksürük ve bazen de boyunda lenf bezlerinin şişmesidir. Bronşit ve zatürre önemli komplikasyonlardandır.

Yapılan fizik muayene ve laboratuvar incelemeleri sonucu (tam kan sayımı, CRP, boğaz kültürü gibi) etkenin doğrudan bakteri olduğu düşünülürse başlangıçta mutlaka uygun antibiyotik tedavisi söz konusudur.

İnfluenza (Grip) Enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri ön plandadır. İnfluenza virüs ailesi ile ortaya çıkar. Tip A insanlar,  domuzlar ve kümes hayvanlarında, Tip B sadece insanlarda hastalık yapar. Tip C ise insanlarda çok hafif belirtilere yol açar.

Yakın mesafeden hapşırma-öksürme, konuşma ve öpme sonucunda havaya karışan damlacıkların taşıdıkları virüsler ile bulaşır. Bu nedenle yuva, kreş, anaokulu, okul gibi kalabalık ortamlar bulaşmada önemli rol oynar.

Tedavide dinlenme çok önemlidir. Ateş düşürücüler, bol sıvı tüketimi ve iyi beslenme önemlidir. Viral bir hastalık olduğu için antibiyotik verilmez ancak zatürre gibi ikincil enfeksiyon, komplikasyon olarak eklenmiş ise antibiyotik kullanılır.

Sonuç olarak söz konusu edilen bu üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için:

  • Hijyene ve el yıkamaya özen gösterilmeli.
  • Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı
  • Kalabalık ortamlar (sınıf vb) sık sık havalandırılmalı.
  • Hasta kişilere mümkünse maske taktırılmalı ve fazla yaklaştırılmamalı.
  • Yaşa uygun ve dengeli beslenilmeli.
  • Mevsime uygun giyinilmeli.

Risk taşıyan çocuklara (kışın çok sık 6 ve üzeri ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, alerjik yapılı, astım bronşit, şeker hastalığı olan) doktoru tarafından öneriliyorsa influenza (grip) aşısı yapılabilir. İnfluenza aşısı zorunlu aşılar arasında değildir. Ayrıca soğuk algınlığı ve BETA bakterisine karşı korumaz.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.