Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız içindeki tüm gömülü dişlerin yanı sıra , ağız ve dişlere bağlı kistik yapıların cerrahi işlemler ile çıkartılmasını ve protez yapımına yardımcı olmak için ağzın ve komşu bölgelerin sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeleri içerir. Bu cerrahi işlemlerin başlıcaları, tümör ve kist ameliyatları, çene kırıkları, diş çekimi, gömülü ve zorlu diş çekimleri, endodontik cerrahi, sinüs lifting, ekstraoral-intraoralapse drenajı, ortodontik ameliyatlar, rekonstrüktif çene-yüz cerrahi (yumuşak-sert doku greftlemeleri, distraksiton osteogenezis), implant cerrahisi, TME hastalıkları tedavisi ve cerrahisi, ağız hastalıkları teşhis ve tedavileri ve lazer cerrahisi. Tüm bu işlemler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Kemik Ogmentasyonu ve Sinüs Lifting

Son yıllarda eksik dişler en yaygın olarak dental implant yöntemiyle tedavi edilmektedir. Fakat bazı durumlarda yetersiz kemik nedeniyle implant uygulaması öncesinde kemik ogmentasyonu gerekebilmektedir. Kemik ogmentasyonu, çene kemiğine suni veya hastanın kendi kemiğinden elde edilen kemik tozlarıyla remodelling işlemi yapılmasıdır. Çeşitli cerrahi tekniklerle kemik yüksekliği, kalınlığı arttırılabilir, çekilen diş bölgelerinde kemik erimesi olmasının önüne geçilebilir. Tedavi süresi biraz daha uzamakla beraber sonrasında hastaların uzun yıllar boyu kullanabileceği sabit protezler yapılması sağlanabilmektedir.

Başarıları bilimsel araştırmalarla desteklenmiş suni kemik tozları, hastanın çene kemiği bölgesinde yeni kemik oluşmasını aktive eder ve hacimsel destek sağlarlar. Bu greft malzemeleri sayesinde geçmiş yıllarda implant uygulanması mümkün olmayan bölgeleri de tedavi etmek mümkün olmuştur. Bunlardan biride üst çene bölgesinde maksiller sinüs nedeniyle implant uygulanmasında karşılaşılan güçlüklerdir. Uzun zaman boyunca dişsiz kalmış bölgelerde sinüs aşağıya doğru sarkarak kemiğin incelmesine neden olur. Burada devreye sinüs lifting dediğimiz işlemler devreye girer. Hastanın sinüs bölgesinde akut veya kronik sinüzit gibi bir hastalık yoksa, çene cerrahı tarafından yapılan açık veya kapalı sinüs lifting (sinüs yükseltme) işlemiyle sinüs zarı yukarı alınarak, çene kemiği implant uygulanmasına yeterli kalınlığa erişmiş olur. Günümüzde uygulanan piezo cerrahi teknikler sayesinde ultrasonik titreşimler yaratan cihazların kemik üzerinde yaptığı atravmatik işlemler hasta konforunu arttırmakta ve işlem sonrası komplikasyonları azaltmaktadır. Özellikle arka bölgelerde hiç dişi bulunmayan ve hareketli protez kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Gömülü Yirmi Yaş Diş Çekimleri

Günümüzde daha fazla hazır gıda kullanılması, tüketilen yiyeceklerin daha yumuşak olması nedeniyle insanların çene yapısının ufalması yirmi yaş dişlerinin daha fazla oranda gömülü kalmasına neden olmaktadır. Sanılanın aksine tüm yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekli değildir. Doğru pozisyonda çıkan, çevre dişlere ve dokulara zarar vermeyen, çenede sıkışmalara yol açmayan yirmi yaş dişlerinin ağızda kalmasında hiçbir sakınca yoktur. 
Fakat,

  • Sürekli yirmi yaş bölgesinde çene kaslarına ve boyun bölgesine vuran ağrılı iltihaplar (perikoronit)
  • Çevre dişlerde çürük oluşumu
  • Diğer dişlerde çapraşıklık
  • Yirmi yaş dişi çevresinde kist
  • Çevre bölgelerde ağrılar

gibi şikayetlere neden olan yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak alınması gerekmektedir.

Öncesinde alınan panoramik çene röntgeniyle olası problemler değerlendirilir ve gömülü yirmi yaş diş çekimi planlanır. Hastalara işlem süresince ve sonrasında neler yaşayabileceği anlatılır ve işlem gerçekleştirildikten sonra gerekirse dikişlerle yara kapatılır. Böylece işlem bölgesinde çok daha hızlı ve konforlu bir iyileşme sağlanır.

Bölüm Doktorları

figensencan

Dt. Figen Şencan

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
zülküfönder

Dt. Zülküf Önder Güner

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.