Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Göğüs Ağrısı

Kaç çeşit göğüs ağrısı vardır?

Süresine göre değerlendirildiğinde göğüs ağrıları akut ve kronik olarak iki ana başlık altında incelenebilmektedir.

Acil durumlar nelerdir?

Akut göğüs ağrısı olan hastlarda öncelikle tıbbi acil durumların araştırılması gerekmektedir.

Kalp ve akciğeri ilgilendiren acil durumlar;

* İskemik kalp hastalığı

* Aort yırtılması

* Akciğerde damar içi pıhtılaşma

* Kalp zarı iltihabı

*Travmaya bağlı veya kendiliğinden oluşabilen göğüs boşluğuna hava kaçağı gibi durumlardır.

Kalp ve akciğer dışındaki tıbbi acil durumlar ise;

* Kaburga kırığı

* Omurga hastalıkları

* Kadınlarda meme hastalıkları olarak sayılabilir.

Acil durumlar dışındaki göğüs ağrıları nelerdir?

Hayatı tehdit edebilecek rahatsızlıkların olmadığı durumlarda, kas-iskelet sisteminden kaynaklanan veya viral enfeksiyonlarda görülebilen ağrılar araştırılmalıdır. Şeker hastalığına bağlı görülen gövdeyi ilgilendiren nöropatik sebepli ağrılarda bulunmaktadır.

Kronik göğüs ağrısının kalp ve akciğer dışı en sık sebebi, kas-iskelet sistemi kaynaklı olan ağrılardır. Fibromiyalji olarak adlandırılan kas-iskelet sistemi ağrılarının, kaslardaki fonksiyon bozukluğundan, kasların yanlış kullanımından, uyku bozukluğu veya stres hormonlarının salınımında ortaya çıkan biyokimyasal anormalliklere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Herpes zoster virüsünün göğüs duvarındaki sinirler üzerinde yaptığı etkiye bağlı olarak gelişen zona ağrısı da göğüste tutulumun olduğu sinir boyunca ağrıya sebep olmaktadır. Zona ağrısı genellikle tek taraflı olup herpes zoster virüsünün etkilediği sinirin dağılım alanı boyunca yayılan batma, yanma, iğnelenme niteliğindeki ağrılardır.

Ayrıca kronik mide reflüsü, pankreatit, karaciğer hastalıkları ve psikojenik kaynaklı göğüs ağrıları da görülebilmektedir.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.