Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısının sebepleri nelerdir?

Sırt ağrılarının en sık sebebi kas-iskelet sistemini ilgilendiren durumlardır. Dolayısıyla duruş bozuklukları, ağır kaldırma veya taşıma, uzun süre ayakta durma, eğilme, bükülme, öksürme veya hapşırma gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Sırt ağrısına neden olabilecek diğer sebepler arasında gebelik, sırt omurgalarındaki eklem bozuklukları, viral enfeksiyonlar, kemik bozuklukları, ürolojik enfeksiyonlar, kemik erimesi, travma, obezite, uyku bozuklukları ve yeterli egzersiz yapılmaması sayılabilir.

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen sırt ağrıları, özellikle yaşlanmayla birlikte görülen omurga kanalında darlık, kemik erimesi, omurga eklemlerinde oluşan yapısal bozukluklar ve omurgalar arasındaki disklerin sıvı kaybetmesiyle ortaya çıkan dejenerasyonunun yanı sıra enfeksiyon ve kanser gibi çok ciddi klinik durumlarla da birliktelik göstermektedir.

Sırt ağrısında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Sırt ağrılı hastayla karşılaşıldığında dikkatli olmayı gerektirecek durumlar;

- İlk defa ortaya çıkan sırt ağrısı

- Başlangıç yaşının 25’ten küçük veya 55’ten  büyük olması

- Yüksekten düşme, trafik kazası gibi şiddetli travma olması

- Dinlenmekle gerilemeyen sırt ağrısı

- Göğüse yayılan sırt ağrıları

- Kanser tanılı hastalar

- Sırtta enflamasyon, ödem veya döküntü

- Ateş, zayıflama, halsizlik yakınmalarının eşlik etmesi

- Sedimantasyon hızının 25 mm/saat’ten fazla olması

- Uzun süre kortizol kullanımı öyküsü

- Omurga ve bel hareketlerinde ciddi ve dirençli kısıtlanma

- Radyografik görüntülemelerde omurgada çökme görülmesi

- Makat bölgesinde uyuşma, duyu kaybı, idrar ve dışkılama fonksiyonlarında bozulma veya bacakta yada ayakta güçsüzlük

- HIV/AIDS gibi immun yetmezliğe sebep olabilecek hastalık öyküsü olarak sayılabilir.

Sırt ağrısının özellikleri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Kadın ve erkek cinslerinde hemen her yaşta görülebilmektedir. Ortalama 65 yaşlarında sırt ağrılarının sıklığı artmaktadır. 

Kronik sırt ağrılarında iş stresinin en önemli etken olduğu bildirilmektedir.

Sırt ağrılarının çoğu birkaç gün veya hafta içinde geçer. Mümkün olduğunca günlük aktivitelere devam edilmez ise kas-iskelet sistemine bağlı ağrılar da ekleneceğinden ağrıların şiddeti artabilir. Herhangi bir hastalığın eşlik etmediği, iyi huylu sırt ağrıları basit önlemlerle gerilemiyorsa basit ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ile tedavi düzenlenebilir.

Herpes zoster enfeksiyonu sonrası görülen zona ağrısında veya diabet gibi metabolik bozuklukların sebep olduğu nöropatik karakterli ağrıların varlığında daha güçlü etkili ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

İlaçla tedaviye yanıt alınamayan hastalarda triger nokta enjeksiyonları, epidural steroid enjeksiyonu, faset eklem enjeksiyonu, botoks uygulaması gibi girişimsel yöntemler uygulanabilir.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.