Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Ebola Virüsü

Ebola virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Ebola virüsü Afrika hemorajik türde ateşe neden olan Filo ailesinden bir virüs türüdür. Rezervuarı kesin saptanamamakla beraber, küçük kemiriciler ve yarasalardan kuşkulanılmaktadır. Hastaların kan ve vücut sıvılarından sağlıklı insanlara bulaşma olabilir. Virüs bulaştıktan 2-21 gün sonrasında kişide klinik bulgular gözlemlenmeye başlanır.

Ebola’dan korunmak için neler yapmalıyız?

Virüs; öksürük, hapşırık gibi vücut sıvılarının dışa salınım yolu ile hızlıca bulaştığı için kişilerin vücut sekrasyonlarına (sıvılarına) temastan kaçınmamız gerekir. Eğer bir temas söz konusu olacak ise koruyucu ekipmanların (maske, eldiven, gözlük vb.) muhakkak kullanılması gerekir.

Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hastalığı önlemenin en önemli uygulamalarından biri ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerinizin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde ve ellerin açıkça kan ve vücut sıvılarıyla kirli olduğu durumlarda susuz alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler.
  • Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla önce eldiveni yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da tekrar ellerinizi yıkayınız.
  • Ölü hayvanlarla temastan kaçınınız.
  • Vahşi hayvanların etini yemeyiniz.
  • Enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temasta bulunurken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın.

Bu önlemler arasında koruyucu kıyafetlerin giyilmesi (önlük, eldiven, maske, göz koruyucu ekipman gibi) yer almaktadır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemekle ilgili olarak ekipman ve enjektörlerin sterilize edilmesi, uygun bir şekilde imha edilmesi ve hastaların vücut salgılarının da uygun bir şekilde imha edilmesi de önemlidir.

Amaç enfekte hastaların salgı ve kanlarıyla teması önlemektir. Hastanın ölmesi durumunda cesetle doğrudan temasın önlenmesi de aynı şekilde önem taşımaktadır.

Ebola virüsü Türkiye için tehdit mi?

Ebola virüsü ülkemiz için bir tehdit oluşturmasa bile Orta Afrika’dan ülkemize seyahat eden kişilerden otobüs, hastane gibi kalabalık yerlerde bulaşma ihtimali elbette mevcut. Ancak bu virüs yakın temas ile bulaştığı için çok hızlı yayılan bir tür değil.

Hastane olarak bu virüse yaklaşımımız nasıl?

Afrika’dan gelen şüpheli hastalar olduğu zaman, örneğin; ateş, döküntü, kas ağrısı, viral hemorajik ateş açısından hastalar izolasyona alınır ve tedbir tedaviler uygulanır.

Bu tür hastalıklarda tedavi süreci nasıl işlemektedir?

Virüsün neden olduğu hastalı şok, DIK (dissemine intravasküler koagülasyon) ve organ yetmezliği ile seyir edebilir. Hastanı takibi, yapılan gerekli tetkiklerin sonuçlarına göre tedavisi düzenlenir.

Bölüm Doktorları

macahit_yeni

Doç. Dr. Mücahit Yemişen

Enfeksiyon Hastalıkları

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.