Tiroid’in Gebelik’e Etkisi

Normal Yoldan Gebelik Şansı Tiroid Bozukluklarında Azalıyor…

Tiroid bezinin normal bir şekilde çalışması üreme sağlığı açısından çok önemlidir. Zira Tiroid bezi az ya da çok çalıştığında üremeyle ilgili hormonlar da etkilenir. Tiroid rahatsızlıkları, halk arasında genel olarak “Guatr” adıyla bilinir.

6 ay ya da 1 yıl süreyle gebe kalmaya çalışmış ve sonuç alamamışsanız, başka bir tıbbi tedaviye başlamadan önce tiroid hormonlarınızı kontrol ettirmek için hekiminize başvurun. Kısırlığın nedeni tiroid hastalığınız ise, tedavi edildiğinde gebe kalabilirsiniz.

Medistate Kavacık Hastanesi,

 Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Oya Gökmen ve Op. Dr. Kenan Sofuoğlu,”Tiroid Bozuklukları’nın Gebelik”e etkisi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Tiroid bezi 2 şekilde sorun yaratabiliyor:

 • Tiroid bezinin AZ çalışması (Hipotiroidi)
 • Tiroid bezinin ÇOK çalışması (Hipertiroidi)

Tiroid hormonları kadın doğurganlığını nasıl etkiliyor?

Tiroid bezi az ya da çok çalıştığında, kadınlarda en sık görülen adet düzensizliği şunlardır:

 • Az adet görme,
 • Sık aralıklarla adet görme,
 • Seyrek aralıklarla adet görme.

Tiroid hastalığı çocuk doğurma yaşında olan kadınlarda sık görülen bir endokrin bozukluğu olduğu için, gebe kalmada sorun yaşayanların atacağı ilk adım, özellikle ailede tiroid hastalığı öyküsü varsa, tiroid bezinin kontrol edilmesi olmalıdır.

Tiroid bezinin ÇOK çalışması (hipertiroidi)

Hipertiroid, kadınlarda, erkeklere oranla 10 kat daha fazla olup, bazı kadınların hem gebe kalamamasına, hem de gebe kalsalar bile tekrarlayan düşükler yapmasına yol açabilir. Tiroid beziniz aşırı düzeyde tiroid hormonu üretiyor ve kan dolaşımına salıyorsa; sağlıksız bir biçimde kilo kaybediyorsanız, bu durum da gebe kalma şansınızı azaltabilir.

Kadınlarda ÇOK çalışan tiroidin (Hipertiroid) başlıca belirtileri

 • Kilo kaybı
 • Kalp hızında artış
 • Sıcağa aşırı hassasiyet
 • Adet düzensizliği
 • Hiç adet görmeme

Kısırlığın nedeni hipertirodi ise, tiroid hormonlarının üretimini sağlayan TSH düzeyini istenen değere çekecek doğru bir tedaviyle bu sorununun üstesinden gelinebilir.

Tiroid bezinin AZ çalışması (hipotiroidi)

Ailenizde tiroid hastalığı ya da başka bir bağışıklık sistemi hastalığı öyküsü varsa, sizde de hipotiroidi olabilir.

Kadınlarda AZ çalışan tiroidin (Hipotiroid) başlıca belirtileri

 • Halsizlik
 • Kilo artışı
 • Soğuğa aşırı hassasiyet
 • Adet düzensizliği

Hipotiroidiniz varsa, adet dönemleriniz uzun aralıklarla ve kısa süreli olabilir. Kimi zaman yumurtlama bozukluklarına bağlı hiç adet görülmeyebilir ya da adet düzensizliği yaşayabilirsiniz. Adet düzensizlikleri, tiroid fonksiyonları normal olan kadınlara kıyasla, hipotiroidisi olan kadınlarda yaklaşık 

3 kat

 daha fazla görülür.

Tiroid bezinin az çalışması, süt hormonu olan prolaktin düzeylerini artırabilir ve yumurtlamayı baskılayabilir. Hipotiroidi, yumurtalıklarda kist oluşumuna yol açarak gebe kalmayı engelleyen Polikistik Over Hastalığı riskini de artırır.

Özet olarak,

Adet düzensizliği olan, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken, düşük öyküsü olan kadınlarda, gebelik öncesi Tiroid araştırması mutlaka yapılmalıdır. Gebelik süresince vücuttaki hormonların normal çalışması çok önemlidir.

Tiroid hastalıklarının tedavisindeki ana prensip, Tiroid hormonlarının doğuma kadar olan süreçte normal değerlerde olmasının sağlanmasıdır. Kadın doğum uzmanları, bu hastaları Dahiliye uzmanları ile birlikte değerlendirip, tedavilerini sürdürürler.

Bölüm Doktorları

kenansofuoglu

Op. Dr. Kenan Sofuoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
Prof.-Dr.-Oya-GÖKMEN

Prof. Dr. Oya Gökmen

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL

Videolar

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.