Cinsel Terapi

Cinsel terapi nedir?

Cinsel terapi , konusunda uzmanlık sonrası özel eğitimini tamamlamış cinsel terapist ünvanı alan kadın doğum hekimleri tarafından cinsel sağlık problemleri olan danışanlarımıza verilen bilişsel ve davranışsal tedavileri kapsamaktadır.

Cinsel fonksiyon bozukları, maalesef ki ülkemizde çok fazla görülmektedir. Her 10 kadından birinde bu türlü sağlık problemine rastlanmaktayız. Bu durum kişinin kendisinde veya partner ilişkisinde sorunlara sebep olmaktadır. Problemlerin bir kısmı psikolojik, bir kısmi ise fiziksel nedenlere bağlı gelişebilmektedir. Diğer taraftan, fiziksel nedenlere bağlı gelişen problemler de bir süre sonra psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

Kadınlarda; cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti, cinsel uyarılma bozukluğu, orgazm olamama (anorgazmi), ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve cinsel ilişkiye girememe (vaginismus) en sık görülen cinsel problemlerdir. Cinsel isteksizlik ve orgazm problemleri kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlardır. Ancak, hastalar en sık vaginismus sorunu ile cinsel terapi polikliniğimize başvurmaktadır.

Vaginismus nedir?

Vaginismusta temel problem cinsel birleşme esnasında vaginanın alt 1/3’lük kısmının istemsiz kasılması olarak tanımlansa da aslında beyindedir. Cinsel ilişkide ağrı hissetme kaygısı ile vaginismuslu kadın sanki panik atak geçiriyormuşcasına vaginasını kontrolsüz kasar, bacaklarını kapatır ve eşini eli ile iter ve cinsel birleşme imkansız hale gelir. Vaginismuslu kadının temel korkusu vaginasının dar ve kızlık zarının patlayacağı, delineceği, ağrıyıp acıyacağı sorunudur.

Vaginismus nasıl tedavi edilir?

Vaginismus tedavisinde cinsel terapiler oldukça önemlidir. Bazen genital bölgede, doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış anatomik problemler saptanabilmektedir. Böyle durumlarda öncelikle basit cerrahi işlemlerle bu sorun halledilip, ardından verilen cinsel terapi ile kaygılar giderilmektedir.

Vaginismus tedavisi son derece kolaydır ve tedaviye en hızlı yanıt alabildiğimiz bir cinsel sağlık problemidir. Vaginismus hiçbir kadının kaderi olmamalıdır.

Cinsel sağlık problemlerinizi ertelemeyin , cinsel terapistlerle sorunlarınızı konuşmaktan ve onlara danışmaktan çekinmeyin.

Bölüm Doktorları

Prof.-Dr.-Semih-TUĞRUL

Prof. Dr. Ahmet Semih Tuğrul

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Yüksek Riskli Gebelik ve Perinatoloji

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
sadiyeeren

Op. Dr. Y. Sadiye Eren

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahi

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
sultankavrut

Op. Dr. Sultan Kavrut

Kadın Hastalıkları ve Doğum

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
tugba-gurbuz2-01

Op. Dr. Tuğba Gürbüz

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Cinsel Terapist

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
Meral-YAVUZ-5110

Op. Dr. Meral Yavuz

Kadın Hastalıkları ve Doğum

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
kenansofuoglu

Op. Dr. Kenan Sofuoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
Prof.-Dr.-Oya-GÖKMEN

Prof. Dr. Oya Gökmen

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.