Obezite Tedavisinde Fizik Tedavi

OBEZİTE TEDAVİSİNDE FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON KLİNİĞİNİN ROLÜ

Fiziksel aktivite, bazal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren bedensel hareketlerdir. Her türlü hareketi kapsayan geniş anlamlı bir terim olup günlük yaşam aktivitelerinden çeşitli spor faaliyetlerine dek geniş bir alanı kapsar. Kişilerin fiziksel aktivite düzeyleri obezite ve kilo kaybı açısından önem arz etmektedir.

Obezite gelişiminin başlıca nedeni enerji tüketimine oranla enerji alımındaki fazlalıktır. Egzersiz alınan enerji miktarının yanında çıkan enerji miktarını da azaltır. Egzersiz diyet ile birleştirildiğinde ise yağ kaybını arttırmakta ve yağsız kütleyi korumaktadır. Bunların yanında kas kuvvetinin artması ile bölgesel incelme/sıkılaşma sağlanır ve endurans artar. İleri dönemlerde ise egzersiz enerji tüketimini arttıracağı için kilo kontrolü sağlanır. Dolayısı ile vücut ağırlığını azaltmaya yönelik bütün programlar egzersiz içermelidir.

Bu etkilerin yanı sıra egzersizle birlikte ağrı, kardiyovasküler riskler, kemik mineral yoğunluğu, kan yağ ve glikoz düzeyleri, uyku kalitesi gibi obezitede sık görülen problemlerde ise belirgin iyileşmeler görülmektedir. Dolayısı ile egzersizde kilo kaybı amaçlanmasa bile kardiyovasküler ve psikolojik risk faktörlerinde düzelme sağlanabilmektedir. Obezite cerrahisi geçirecek hastalarda ise operasyon öncesi ve sonrası yapılan tedavi ve egzersizler ile operasyon başarısı arttırılırken operasyon sonrası günlük yaşama dönüş hızlanır.

 Obezite merkezimize başvuran hastaların egzersiz ve tedavi süreçleri Uzman Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktoru ve Uzman Fizyoterapist’ten oluşan bir ekip tarafından yönetilir. Kişiye özel olarak hazırlanmış programla birlikte, fiziksel zindeliği sağlayan faktörlerin bir ya da bir kaç unsuru egzersiz reçetesine dahil edilerek obez bireylerin fiziksel aktiviteleri planlanır ve sağlığına kavuşması sağlanır.

Bölüm Doktorları

emin-ersoy-dekupe

Prof. Dr. Emin Ersoy

Genel Cerrahi, Obezite Merkezi Başkanı

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
Uzm.-Dr.-İlker-GARİPOĞLU

Uzm. Dr. İlker Garipoğlu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Obezite Merkezi

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
Didem-Gurbey

Uzm. Psk. Didem Gürbey

Obezite Merkezi, Psikoloji

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
sevinj-yusifova

Yaşam ve Beslenme Koçu Sevinç Yusifova

Obezite Merkezi

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL

Videolar

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.