Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Romatoid Artrit

Romatoid artrit (RA), en sık karşılaşılan iltihaplı romatizmadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlığı olan hastalarda çevresel faktörlerin tetikleyici rolü sonucu abartılı bir bağışıklık sistemi uyarısının gelişimi ve buna ikincil eklem kıkırdağı ve kemikte erozyon adını verdiğimiz hasar ortaya çıkar. Her yaşta görülebilmekle birlikte en çok 20-50 yaşları arasında başlar. Kadınlarda görülme sıklığı 2-3 kat daha fazladır. Her ülke ve her ırkta görülebilir.

Tedavisiz kalan ya da erken dönemde tedavisi uygun şekilde yapılmayan hastalarda ilerleyen dönemlerde kalıcı eklem hasarı ve eklem fonksiyonlarında oluşan kısıtlılıklar nedeniyle sakatlık gelişimi görülebilir.  Hastalık ön planda eklemleri etkilemekle birlikte, akciğer, kalp, göz ve deri gibi diğer organlarda da sistemik bulgulara yol açabilmektedir.

Klinik bulgu ve belirtiler

Genel olarak çok sayıda küçük ve bazen büyük eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ile bulgu veren hastalıkta en sık el ve ayak parmak eklemleri, el ve ayak bilek eklemlerinin tutulumu görülmektedir. Dirsek, omuz, kalça ve diz eklemleri gibi büyük eklemler de azalan sıklıkta tutulabilmektedir. Sabah tutukluğu hastaların büyük çoğunluğunda saptanır ve genellikle sabahları 30 dakikayı geçen, eklem hareketlerinde kullandıkça azalan bir hareket kısıtlılığı gözlenir.

Hastalığın tanısı

RA ‘in tanısı, yukarıda tarif edilen klinik belirtileri olan hastalarda bakılan RF, Anti CCP gibi çeşitli tetkikler ile görüntü yöntemlerinin (röntgen, ultrasonografi ya da MR) birlikte değerlendirilmesi sonucu konulur.

Hastaların erken dönemde tanınması ve uygun tedavinin mümkün olabilen en erken sürede başlanılması tedavi başarısında, hasta memnuniyetinin sağlanmasında ve oluşabilecek muhtemel komplikasyonların önlenmesinde en önemli etken olarak dikkati çekmektedir.

Tedavi

Tedavi hastadan hastaya farklılıklar gösterebileceğinden, tedavi kararı hastanın özelliklerine göre belirlenmelidir. Tedavide temel etkili antiromatizmal ilaçların (Örn: metotreksat, sulfosalazin, kinin, vb.) yanısıra bu tedaviler ile istenen oranda fayda sağlanamayan bir grup hastada biyolojik adı verilen ve son yıllarda giderek artan oranda kullanılmaya başlanan ilaçlardan yararlanılmaktadır. Özellikle, tedavinin ilk dönemlerinde ve alevlenmeler olduğunda hastaların yakınmalarının hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için steroidler (kortizon) ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (ağrı kesiciler) tedaviye eklenebilir. Bu tedavi yöntemleri oldukça başarılı olmakla birlikte, tedavinin hastalığı yok etmeyeceği ve bu nedenle kullanıldıkları sürece etkili olacakları akılda tutulmalıdır.

Tedavide hekim ile hastanın yakın irtibatı ve kontrollerin uygun aralıklar ile aksatılmadan sürdürülmesi ve araya giren yeni bulguların hızlıca değerlendirilmesi tedavi başarısını artıran önemli faktörler arasında kabul edilmektedir.

Romatoid artritli hastalar sıcak uygulanmasından ve kaplıca tedavilerinden rahatsızlık duyup şikayetlerinde artma görülebilir. Özellikle yeni şişen eklemlere bölgesel soğuk uygulama yapılması rahatlatıcı olabilmektedir.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.