Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Covid-19 ile mücadelede Yapay Zeka

Covid-19 Tanı ve Hasta Yönetiminde Yapay Zeka Teknolojisi

Yapay Zeka Teknolojisiyle Covid-19 hastalarının tanısına ve hasta yönetimine yardımcı olan çözüm Dünya üzerinde birkaç merkez ile birlikte Türkiye’de ilk uygulaması Medistate Kavacık Hastanesi'nde yapılmaya başlanmıştır.

Bu sayede Covid-19 hasta değerlendirmesi ve yönetiminde önemli rol oynayan akciğer tomografi incelemesinde, yapay zeka yardımıyla Covid-19 hastaları daha iyi tespit edilerek, hasta yatışından yoğun bakıma ya da taburcu olmasına kadar olan süreçte verimli bir yönetim yapılması hedeflemektedir.

Yapay zeka yazılımının geliştirilmesinde katkısı bulunan hastanemiz Radyoloji Klinik Direktörü Doç. Dr. Kaan Meriç, "Akciğer Tomografi incelemesi ile başlangıç ​​aşamasındaki Covid-19 hastalarının, test sonuçlarının elde olunamadığı ya da elde olunsa bile yanlış negatiflik taşıdığı durumlarda, hastalığı tespit edebilmektedir” diye belirtmektedir.

Yapay Zekada Amaç Nedir?

İlk aşamasının genel amacı, doktorların daha hızlı ve daha doğru teşhis ile hasta triyajı (sınıflaması) yapmalarına yardımcı olma potansiyeline sahip algoritma geliştirmek olmuştur.

Yapay zeka yazılımı, ikinci aşamada hastaların klinik ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde tanının doğruluğunu arttırmaktadır.

Halihazırda kullanılan PCR testleri (pamuklu çubukla) hastadan en erken 4-6 saat sonra (bazı durumlarda günler sonra) enfekte olup olmadığına ilişkin sonuç verirken hastanın akciğerlerinin Bilgisayarlı Tomografi incelemesinde Covid-19 nedeniyle akciğerlere verilen hasar hemen görülebilir. Yapay zeka programı Bilgisayarlı Tomografi incelemesinde etkilenen akciğer dokusunun daha doğru bir şekilde tanımlanmasına izin verir ve hastanın durumunun ciddiyeti puanlamada kullanılabilir.

Hastaneler, doktorlar ve hastalar için faydaları:

  • Bilgisayarlı Tomografi incelemesinde enfeksiyonun ciddiyetinde daha iyi triyaj(ayrım) yapılmasını sağlar.
  • Yapay zeka programı yoğun çalışan sağlık personelinin hastaları taramasına ve en olası hastaları önceliklendirmesine yardımcı olur.
  • Yoğun bakım yataklarının en ciddi şekilde enfekte olan hastalar için daha doğru şekilde değerlendirmesini sağlar.

Klinik uygulamasının ilk kurulumunun Türkiye’de Medistate Kavacık Hastanesi'ne yapılan yapay zeka yazılımının hastaların ilerleyen süreçlerde geçirilmiş Covid-19 nedeni ile akcığerlerinde hasar bulunup bulunmadığını, eğer var ise takibinin yapılabilmesi için takip modülünün geliştirilmesi üzerine de devam eden çalışmamız bulunmaktadır.

 

Doç. Dr. Kaan MERİÇ

Medistate Hastanesi Radyoloji Direktörü


Bölüm Doktorları

Uzm. Dr. Özgür Sü
Radyoloji
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Özlü
Radyoloji
Doç. Dr. Kaan Meriç
Radyoloji, Radyoloji Kliniği Direktörü