Hızlı Randevu

Medistate Kavacık Hastanesi hizmetleri ve duyurularından haberdar olmak için kişisel bilgilerimin kullanılmasına ve benimle iletişime geçilmesine izin veriyorum.

Mesane Kanseri

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane (idrar torbası) böbrekte oluşan idrarın toplandığı kese şeklinde bir organdır. Bu organın duvarında habis hücrelerce oluşturulan kitlesel lezyona mesane kanseri denir.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

En sık belirtisi ağrısız kanlı idrardır. Özellikle sigara içenlerde bu durum oldukça önemlidir ve ileri araştırma zorunludur. Bazen yanma, sık idrara çıkma gibi sistit belirtilerini taklit edebilir. Yayılmış hastalıkta bölgesel belirtiler verebilir (akciğer yayılımında öksürük gibi).

Kanseri Kanserinin Tanısı için Hangi Testler Yapılır?

Tıbbi hikayenizi ve taramalar ile başlanır. Ultrasonografi ile tespit edilebilme oranı oldukça yüksektir. İleri inceleme için BT ve MRI kullanılabilir. Bu da ilerideki tedaviyi belirlemede önemlidir.

Sistoskopi Nedir?

Sistoskopi, kameralı tıbbi ekipmanlar ile idrar torbasının içinin görülmesi ve gerekli durumlarda biyopsi alınmasını sağlayan bir tetkik şeklidir. Kanser tanısının konulması için altın standarttır. Aynı zamanda tedavi sonrasında hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığını kontrol etmemizi sağlamaktadır.

Mesane Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mesane kanseri tespit edildikten sonra kapalı ameliyat ile bu kitle alınır. Alınan kitlenin patoloji raporu belirlendikten sonra ek tedavi gerekip gerekmeyeceğine karar verilir.

Bcg Tedavisi Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Verem aşısının sonda ile mesane içerisine verilmesi şeklinde uygulanan bir tedavidir. Vücut savunma hücrelerini kanserli bölgelere çekerek tedavi sağlar. Kasa geçmemiş olan mesane kanserlerinde tekrarlama ve ilerleme riski yüksek olan hastalara uygulanır.

Kimlere Kapalı, Kimlere Açık Ameliyat?

Mesane kanseri tanısı konulduktan sonra hastalığın evresine göre karar verilir. Kasa geçmemiş olan hastalıklar genellikle kapalı ameliyat (TUR) edilirken, kasa geçmiş kanserler açık ameliyat edilir. Daha ayrıntılı bilgi için hekiminize başvurunuz.

Mesane Kanseri Hastasıyım. Tekrarlama Riskini Azaltmak İçin Ne Yapmalıyım?

Birincisi sigara içiyorsanız, hemen bırakmalısınız. Su tüketimini arttırmalısınız. Mesleki kanserojen maruziyeti var ise buna yönelik önlem alınmalı. Hekim kontrolü aksatılmadan devam ettirilmelidir.

 

Bölüm Doktorları

ihsan-karaman-2

Prof. Dr. M. İhsan Karaman

Üroloji - Üroloji Kliniği Direktörü

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
doç. dr. orhan koca2

Doç. Dr. Orhan Koca

Üroloji

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
rasimguzel

Op. Dr. Rasim Güzel

Üroloji

DETAYLI BİLGİ RANDEVU AL
444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.