Okul Döneminde Beslenme Başarıyı Etkiliyor!

Okul Döneminde Beslenme Başarıyı Etkiliyor!

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de okul dönemindeki çocuklar için çok önemlidir. Okul dönemi çocuklarının enerji ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Beslenme yetersizlikleri en çok okul dönemindeki çocuklarda görülür.

Yapılan araştırmalar; çocukların beslenme alışkanlıklarının; okuldaki başarısını etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerekir ve gün içinde sağlıklı yiyeceklerin bulunduğu bir beslenme çantası mutlaka hazırlanmalıdır.

Beslenme Çantasında Neler Bulundurulmalıdır?

Günlük 1 veya 2 porsiyon meyve tüketimi çocuğunuzun kan şekerini düzenleyecektir. Elma, portakal gibi taze meyveler çocuğunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayarak bağışıklığını güçlendirecek; kuru kayısı, kuru üzüm gibi meyveler ise kan şekeri dengesini sağlayacaktır. Özellikle kuru meyvelerin yanına ekleyeceğiniz fındık, ceviz badem gibi yağlı tohumlar okul döneminde gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayacak ve seratonin, dopamin gibi mutluluk hormonu salınımını arttıracak ve çocuğunuzun enerjisini yükseltecektir. Odaklanmayı kolaylaştıracaktır.

Çocuklarda kas ve  kemik gelişimi için özellikle protein ve kalsiyumdan zengin beslenme önemlidir. Ve bunları en iyi karşılayan grup; süt ve süt ürünleridir(yoğurt, peynir vb.). Son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle kefir tüketiminin allerji riskini azalttığını bildirmiştir.

Okul kantinlerinde tüketilen yağlı besinler yerine(patates kızartması, döner)  evden götürülen tam buğday ve çavdar ekmeği ile yapılmış, içine yeşil yapraklı sebzeler eklenmiş  tost veya sandviçler daha uygun olacaktır. Tam buğday unu ile yapılmış, içeriğine buğday rüşeymi eklenmiş kek ve poğaçalar da çocuğun enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacaktır.

Her okul çocuğunun günde en az 1-1.5 lt su içmesi gerekir. Çocuklarınıza renkli su şişeleri ve bardaklar alarak evde ve sevimli termoslarla okullarında su içmeyi daha hevesli hale getirebilirsiniz.

Her okul çocuğunun günde en az 1-1.5 lt su içmesi gerekir. Çocuklarınıza renkli su şişeleri ve bardaklar alarak evde ve sevimli termoslarla okullarında su içmeyi daha hevesli hale getirebilirsiniz.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.