Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız içindeki tüm gömülü dişlerin yanı sıra , ağız ve dişlere bağlı kistik yapıların cerrahi işlemler ile çıkartılmasını ve protez yapımına yardımcı olmak için ağzın ve komşu bölgelerin sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeleri içerir. Bu cerrahi işlemlerin başlıcaları, tümör ve kist ameliyatları, çene kırıklarıdiş çekimi, gömülü ve zorlu diş çekimleri, endodontik cerrahi, sinüs lifting, ekstraoral-intraoralapse drenajı, ortodontik ameliyatlar, rekonstrüktif çene-yüz cerrahi (yumuşak-sert doku greftlemeleri, distraksiton osteogenezis), implant cerrahisi, TME hastalıkları tedavisi ve cerrahisi, ağız hastalıkları teşhis ve tedavileri ve lazer cerrahisi. Tüm bu işlemler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Kemik Ogmentasyonu ve Sinüs Lifting

Son yıllarda eksik dişler en yaygın olarak dental implant yöntemiyle tedavi edilmektedir. Fakat bazı durumlarda yetersiz kemik nedeniyle implant uygulaması öncesinde kemik ogmentasyonu gerekebilmektedir. Kemik ogmentasyonu, çene kemiğine suni veya hastanın kendi kemiğinden elde edilen kemik tozlarıyla remodelling işlemi yapılmasıdır. Çeşitli cerrahi tekniklerle kemik yüksekliği, kalınlığı arttırılabilir, çekilen diş bölgelerinde kemik erimesi olmasının önüne geçilebilir. Tedavi süresi biraz daha uzamakla beraber sonrasında hastaların uzun yıllar boyu kullanabileceği sabit protezler yapılması sağlanabilmektedir.

Başarıları bilimsel araştırmalarla desteklenmiş suni kemik tozları, hastanın çene kemiği bölgesinde yeni kemik oluşmasını aktive eder ve hacimsel destek sağlarlar. Bu greft malzemeleri sayesinde geçmiş yıllarda implant uygulanması mümkün olmayan bölgeleri de tedavi etmek mümkün olmuştur. Bunlardan biride üst çene bölgesinde maksiller sinüs nedeniyle implant uygulanmasında karşılaşılan güçlüklerdir. Uzun zaman boyunca dişsiz kalmış bölgelerde sinüs aşağıya doğru sarkarak kemiğin incelmesine neden olur. Burada devreye sinüs lifting dediğimiz işlemler devreye girer. Hastanın sinüs bölgesinde akut veya kronik sinüzit gibi bir hastalık yoksa, çene cerrahı tarafından yapılan açık veya kapalı sinüs lifting (sinüs yükseltme) işlemiyle sinüs zarı yukarı alınarak, çene kemiği implant uygulanmasına yeterli kalınlığa erişmiş olur. Günümüzde uygulanan piezo cerrahi teknikler sayesinde ultrasonik titreşimler yaratan cihazların kemik üzerinde yaptığı atravmatik işlemler hasta konforunu arttırmakta ve işlem sonrası komplikasyonları azaltmaktadır. Özellikle arka bölgelerde hiç dişi bulunmayan ve hareketli protez kullanmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Gömülü Yirmi Yaş Diş Çekimleri

Günümüzde daha fazla hazır gıda kullanılması, tüketilen yiyeceklerin daha yumuşak olması nedeniyle insanların çene yapısının ufalması yirmi yaş dişlerinin daha fazla oranda gömülü kalmasına neden olmaktadır. Sanılanın aksine tüm yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekli değildir. Doğru pozisyonda çıkan, çevre dişlere ve dokulara zarar vermeyen, çenede sıkışmalara yol açmayan yirmi yaş dişlerinin ağızda kalmasında hiçbir sakınca yoktur. 

Fakat,

  • Sürekli yirmi yaş bölgesinde çene kaslarına ve boyun bölgesine vuran ağrılı iltihaplar (perikoronit)
  • Çevre dişlerde çürük oluşumu
  • Diğer dişlerde çapraşıklık
  • Yirmi yaş dişi çevresinde kist
  • Çevre bölgelerde ağrılar

gibi şikayetlere neden olan yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak alınması gerekmektedir.

Öncesinde alınan panoramik çene röntgeniyle olası problemler değerlendirilir ve gömülü yirmi yaş diş çekimi planlanır. Hastalara işlem süresince ve sonrasında neler yaşayabileceği anlatılır ve işlem gerçekleştirildikten sonra gerekirse dikişlerle yara kapatılır. Böylece işlem bölgesinde çok daha hızlı ve konforlu bir iyileşme sağlanır.

Bölüm Doktorları

Dt. Zülküf Önder Güner
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği
Dt. Figen Şencan
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Videolar

22.11.2020
Dijital Diş Hekimliği - Dt. Figen ŞENCAN