Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Tüp Bebek Nedir

tupbebek@medistate.com.tr

Tüp Bebek kadın yumurta hücresi (ooist) ile erkek meni hücresinin (sperm) vücüt dışında çok özel laboratuvar şartlarında döllenerek; döllenmiş yumurta hücrelerinden (embriyo) birkaçının seçilerek rahim içine yerleştirilmesidir.

Kimlere Tüp Bebek Uygulanır?

Her iki tüpün tıkalı olması durumdan da sperm hücresinin yumurta hücresine ulaşarak döllenme şansı yoktur.

Sperm Sayı Hareket Veya Normal Sperm Oranının (Morfoloji) Düşük Olması

Bu problemlerin hepsi bir arada ya da ayrı ayrı olabilir. Sperm sayı ve hareketliliği normal sınırlarda olan bir hastada normal görünüme sahip sperm yüzdesi normalden az ise yine tüp bebek gerekir.

Rahim Içi Aşılama ile Sonuç Alınamayan Hastalar

3-4 başarısız aşılama denemesi sonrası IVF uygulamasına geçilebilir.

Sebebi Açıklanamayan Kısırlık Vakaları

Tüm incelemelere rağmen %20 oranında kısırlığı açıklayacak hiçbir neden bulunamayabilir. Bu durumda özellikle 36 yaş ve üstü bayanlarda 1VF ön planda düşünülür.

Şiddetli endometriozis vakaları: Endometriozis, kadının her ay düzenli adet olmasını sağlayan rahim içi zar dokusunun (endometrium) rahim içi dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve/veya karın içi zarında yerleşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Her adet döneminde bu rahim dışı bölgelerde kanamalar olabilir. Bunun sonucunda tüplerde, karın zarında yapışıklıklar, yumurtalıklarda kist oluşabilir. İlerlemiş vakalarda IVF gerekebilir.

Başarı Şansı

Birçok klinikte gebelik oranı %30-35 civarındadır. IVF ile "eve bebek götürme oranı", her bir tedavi dönemi için yaklaşık %15'tir. Bu oranlar normal yoldan çocuk sahibi olabilen çiftlerden farklı değildir. Birçok çalışma 35 yaşını aşan kadınlarda gebelik oranlarının düştüğünü göstermiştir. Eğer kadın 30 yaşlarının başlarmdaysa, birçok kısırlık uzmanı onlara çabuk olmalarını tavsiye eder.

Adım Adım IVF

  • İlaç tedavisi
  • Yumurta gelişim takibi
  • Yumurta toplanması
  • Sperm örneği ile yumurtaların birleştirilmesi
  • Döllenme
  • Embriyo transferi
  • Gebelik testi

Bölüm Doktorları

Prof. Dr. Oya Gökmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Op. Dr. Kenan Sofuoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek