Sosyal Haklar

İzin Uygulamaları 

Kurum çalışanları bir takvim yılını doldurdukları günden itibaren yıllık izne hak kazanmış olur. Yıllık izinler birleştirilemez. İş yasasındaki kurallar çerçevesinde aynı yıl içinde kullanılmasına özen gösterilir. Yıllık izin ücreti kullanılmayarak karşılığı olan ücreti personel talep edemez. Yıllık ücretli izinlerin karşılığı ücretler ancak personel ile iş ilişkisinin bitiminde ödenir.

Kurumda Çalışma SüresiYıllık Ücretli İzin Hakkı

1 yıldan 5 yıla kadar(5 yıl dahil)14 iş günü

5 yıldan fazla 15 yıldan az ise 20 iş günü

15 yıl (dahil) ve daha fazla ise26 iş günü

Doğum İzni

Doğum yapacak çalışanlar için doğum izni süresi, doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftadır. Ancak çalışanın isteği doğrultusunda, doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabileceği doktor raporu ile belgelenerek doğum öncesi çalıştığı bu 5 haftalık süre doğum sonrası izne eklenerek kullanılabilir. Doğum öncesi süre çoğul gebelik için 10 haftadır.

Hastalık İzni

Hastalık izni işyeri hekimi tarafından verilir ve bu süre 2 günü geçmez.  Bu süreyi aşan durumlarda,   hastalanan personel SGK iş görmezlik raporu alır.

Ücretsiz İzinler

Çalışanın yazılı talebi üzerine bağlı olduğu yöneticisi tarafından uygun görülmesi kaydıyla ücretsiz izin verilebilir.

Kongre ve Seminer İzinleri 

Çalışanın alanıyla ilgili kongre ve seminerlerekatılımı kurum tarafından desteklenir. Çalışanın bu tür gelişim etkinliklerine katılabilmesi yıllık izinlerinden düşülmeden izin kullanması sağlanır. Kongre ve seminerlere bildiri ile katılması durumunda katılım masrafları hastane tarafından karşılanır.  

Sosyal İzinler

Çalışma Saatleri

Personelin çalışma saatleri, aylık yasal çalışma süresini aşmayacak şekilde görev yerinin özelliği ve çalışma koşullarına göre düzenlenir.  Ara dinlenme süreleri öğleden önce 15 dakika, öğleden sonra 15 dakika ve 30 dakika yemek molası verilir. Bu süre toplam çalışma saatine dâhil değildir.

Ulaşım

Hastanemizin İstanbul’un belli bölgelerine servis imkanı mevcuttur.

Otopark

Hastanemizin otoparkını kullanmak isteyen çalışanlarımız otopark ücreti olarak belli bir aylık aidat ödemesi gerekmektedir. 

Dolap

Hastanemizde kurum kıyafeti giyme zorunluluğu olan çalışanlarımıza soyunma odalarında dolap tahsis edilir.

Lojman

Lojman ihtiyacı olan çalışanlarımıza herhangi bir ücret kesintisi yapılmadan lojman tahsis edilir. Ancak kira hariç diğer (elektrik, su vb.) ortak giderler lojmanda ikamet edenler tarafından karşılanır.

İş Yeri Hekimliği

Çalışan işe başladıktan sonra ilk muayenesi için işyeri hekimine veya işyeri hemşiresine müracaat ederek ilk muayenesini yaptırır. İlk muayenede hepatit B, hepatit C, HIV serolojik testleri değerlendirilir. Ayrıca çalışan, rahatsızlığı durumunda ilk olarak işyeri hekimine müracaat eder ve muayenesi yapılır. İşyeri hekimi gerekli gördüğü durumda çalışanı ilgili branş doktoruna yönlendirir, personelin ilgili prosedürde belirtilen indirimden faydalanarak muayene olmasını sağlar.

Yemek

Yemekler hastanemizin anlaşmalı olduğu bir catering firması tarafından kurumumuz mutfağında hazırlanarak verilmektedir.

Öğle yemeği : 12.00-15.00 saatleri arasındadır.

Vardiyalı çalışan bölümler için;

Akşam yemeği: 18.30-20.00 saatleri arasındadır.

Kahvaltı : 01.30-03.00 saatleri arasındadır.

Hastane Personeli ve 1. Derece Yakınına İndirim

Hastane personeli ve 1. derece yakınları aldıkları tüm hizmetlerde %80’ e varan indirim uygulanmasından yararlanmaktadır. 

Kreş

Çalışmaları devam etmektedir.

444 44 13 Müşteri Temsilcisi
E-Bülten Üyeliği Güncel haberleri takip et
Sizi Dinliyoruz Her türlü görüş ve öneriniz
Başarılı
Başarıyla tamamlandı.
Uyarı
Bir uyarı ile karşılaşıldı.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; vel ante a orci tempus eleifend ut.