Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Diş Eti Hastalıkları Kalp Sağlığını Tehdit Ediyor!


Dünya üzerinde her 3 ölümden 1’i kalp hastalıkları nedeniyle gerçekleşiyor. Bu durum kardiyovasküler hastalıkların dünya çapında ölümlerin halen en önemli sorumlusu olduğunu gösteriyor. Türkiye’de de 3 milyon civarında koroner kalp hastası var ve bu rakama her yıl 90 bin kişi ekleniyor. Diğer taraftan yapılan son çalışmalar, diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasındaki bağlantıyı ortaya koymuş durumda.

 

Diş eti hastalıkları bakterileri besliyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sık görülen diş eti hastalıkları yaşla birlikte artıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda periodontal adı verilen diş eti hastalıklarının kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Dişeti hastalığı kan dolaşımında ve kan damarlarında yağ birikintilerine tutunan bakterileri besleyebiliyor ve bu durum kan pıhtılaşmasına yol açarak kalp krizine sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de 30-35 yaş arasında her 100 kişiden yalnızca 3’ünde herhangi bir ağız ve diş sağlığı problemi yok. Ülkemizde diş hekimine muayeneye gitme oranı halen çok düşük. Oysaki ağız ve diş eti hastalıkları kontrol altına alınmamaları durumunda genel sağlığı tehdit edici noktaya kadar ulaşabiliyorlar

Kalp hastalığı olanlar risk altında

Kalp hastalığınız varsa, kalbin iç yüzeyi veya kapakçıklarla ilgili bakteriyel endokardit yaratma riskine sahip olabilirsiniz. Ağızda her kanama olduğunda, belli ağız bakterileri kan dolaşımına geçebilir ve mevcut bir kalp problemi veya kalple ilgili bir durum nedeniyle zayıflamış olan dokulara veya problemli kalp kapakçıklarına yerleşebilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyonun, kalp kapakları veya dokusuna zarar verebildiğini veya doku kaybına yol açabilir.

Düzenli ağız ve diş bakımı şart

Diş eti iltihabı, diş kaybı ve diğer ağız ve diş hastalıklarının, koroner arter rahatsızlıkları, karotid arter de incelme, felç ve diğer tip kalp hastalıklarının artmasında ciddi risk faktörü oluşturuyor. Doğru ve düzenli ağız bakımı diş çürüğü, diş eti hastalıkları ve odotojenik enfeksiyonları önlemede en sağlıklı yol.