Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Ayak ve Ayak Bileği Rahatsızlıkları

Ayak bileği ve ayak ağrısının nedenleri

Aşil tendiniti, aşil bursiti, plantar fasiit (topuk dikeni), tarsal tünel sendromu, anterior kompartman sendromu, pes planus (düz tabanlık), stres (yürüyüş) fraktürleri, Morton nöroması, halluks valgus, atletik zorlanmalar, romatoid artrit, osteoartroz, Sudeck atrofisi, gut, psödogut, enfeksiyöz artritler, seronegatif poliartritler, aseptik nekroz’dur.

Bunlardan en sıklıkla karşılaşılanları şöyledir;

Aşil Tendiniti: Genellikle travma, atletik zorlanmalar veya ayağın anatomisine uygun olmayan ayakkabı giyilmesi nedeniyle ortaya çıkan Aşil tendiniti enflamatuvar hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Achilles tendonu ( ayak bileğinin arka kısmında) üzerinde ağrı, şişlik ve hassasiyet bulunur. Tedavisinde ilaç, istirahat, uygun ayakkabı, hafif germe egzersizleri ve bazen hafif plantar fleksiyonda splint kullanımı uygulanır. ESWT (şok dalga tedavisi) ile başka bir tedaviye gerek kalmadan da iyileşme sağlanabilir.

Plantar Fasiit (Topuk Dikeni): Tekrarlayan mikrotravmalarla plantar fasiya (ayak tabanındaki zar) üzerine binen stres plantar fasiit denilen enflamatuvar duruma yol açar. Plantar fasiit spondilartritli genç hastalarda da görülür. İstirahat, uygun tabanlık, ilaç ve lokal enjeksiyonlar en sık kullanılan tedavi modaliteleridir. Şok dalga tedavisinin (ESWT’nin) en başarılı olduğu hastalıklardan biridir. Dirençli olgulara fizik tedavi uygulanabilir.

Anterior Kompartman Sendromu: Çoğunlukla genç erişkin erkeklerde, agresif ve alışılmıştan uzun bir süre yapılan egzersizden sonra, bacağın ön yüzünde ani bir ağrı ile başlar. Zorlanmadan hemen sonra ödem sebebiyle ortaya çıkan baskıyı önlemek için baskı yapan giysiler çıkarılarak bacak istirahate alınır ve cold pack (buz)uygulaması ile akut evrede önüne geçilebilir. Durum iyiye gidiyorsa tedaviye pasif egzersiz, masaj ve alçak frekanslı akımlar eklenir. Akut evrede yapılan işleme cevap alınamıyorsa hasta cerrahiye yönlendirilir.

Pes Planus (Düztabanlık): Pes planus ayak tabanındaki medial (iç) arkın çökmesiyle oluşur. Düztabanlık çoğu kez ağrı yapmaz. Ancak uzun süreli yürüme veya ayakta durmayla ayak kaslarında yorgunluk ve ağrı olabilir. Ayrıca kişide postür (duruş) bozukluklarına yol açabilir. Ağrı yoksa pes planusda tedaviye gerek olmadığı halde ağrı ve fonksiyon bozukluğu olduğu zaman tedavi endikasyonu vardır.

Bölüm Doktorları

Uzm. Dr. İlker Garipoğlu
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Obezite Merkezi

Videolar

04.05.2015
Uzm. Dr. İlker GARİPOĞLU / Kas İskelet Sistem Ağrılarında PRP ve Ozon Tedavisi
17.03.2015
Uzm. Dr. İlker GARİPOĞLU / Bel Ve Boyun Fıtıkları & Tedavisi / Çay TV