Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Medikal Pilates

Pilates Nedir?

Pilates, tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler (bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis v.b.) sonrasında doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla uygulanabilmektedir.

Pilates Egzersizleri Zayıflatır Mı?

Pilates direk olarak kilo vermeye yönelik bir sistem değildir. Ama dolaylı olarak pilatesin kilo vermeye ve incelmeye katkı sağladığı tespit edilmiştir. Pilates yapan kişilerin dayanıklılığı artar ve metabolizması hızlanır. Her 10 kişiden 8'i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor. Bütün bu problemler için pilates egzersizlerinin çeşitli faydalar sağladığı tespit edilmiştir.

Sık Rastlanan Sorunlar ve Pilates ile Gelen Çözümleri

Skolyoz

Pilates ile core bölgesi kasları denen vücudun merkez kaslarını herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırarak omurganın stabilizasyonu ile kuvvet ve esnemesi sağlanarak omurganın olması gereken şekline kavuşması sağlanır. Özellikle ergenlik çağında hızlı gelişmeyle başlayan skolyoz konusunda Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Hernia (Fıtık)

Kişinin doktorunun verdiği bilgi ve talimatlara paralel, omurları destekleyen doğru programla tüm sırt kaslarının çalıştırılarak skolyozda olduğu gibi Pilates ile net sonuçlara ulaşılmıştır.

Osteoporoz

Kalıtsal ya da yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genelde her sene belli oranlarda artış gözlenen kemik erimesinde; çok özel hazırlanmış programlarla ilerlemenin önüne geçildiği hatta çok yeni ve özel vakalarda gerilemelere rastlanmıştır.

Doğum Öncesi ve Sonrası

Özellikle Pelvis bölgesi ve vücudun arkasının güçlendirilmesi ile kontrollü bir hamilelik, rahat doğum ve sonrasında çabuk form tutma sağlanılır.

Sporcu Performansı

Ne kadar yetenekli olsa da vücudunun her iki yanını eşit kullanamayan sporcuların bu yüzden oluşan denge (balance) bozukluğu genel performansı etkiler. Pilates ile vücudun dengesinin yani her iki tarafının eşit kuvvetinin (balancing) sağlanmasıyla yetenek - kuvvet dengesi gelişir ve üstün performans sağlanır.

Duruş (Postür) Bozuklukları

Günümüzün en büyük derdi olan, sürekli stres altında ve çoğunlukla hareketsiz, hatta zamanın çoğunu bilgisayar ekranına bakarak geçirmek, merdiven yerine asansör kullanmak, akşam iş dönüşü yorgun ve bitkin halde genellikle koltuk kanepe üzerine şekilsiz uzanıp televizyon seyretme ya da günlük yaşantıda vücudun tek yanını kullanarak çalışma gibi sorunlardan; vücudun bazı kasları kısalırken bazılar uzun ama güçsüz ve sert hale gelir. Bu omurganın doğal pozisyonunun bozulmasına yol açar. Bu durum beraberinde ağrı getirir. Pilates ile vücudun her iki yanının eşit çalıştırılması ve dengeli gelişim sağlanması ile duruş bozukluklarının tedavisi sağlanır.

Pilatesin Faydaları

  • Pilates ile skolyoz sorununu çözmek,
  • Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçmek,
  • Sporcuysanız, başarı grafiğinizi yükseltmek,
  • Vücudunuzun her iki yanını eşit güçlendirmek,
  • Günlük performansınızı arttırmak,
  • Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını gidermek ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmak,
  • Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek isteyen herkese uzmanlar tarafından pilates tavsiye edilmektedir.

Bölüm Doktorları

Uzm. Dr. İlker Garipoğlu
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Obezite Merkezi

Videolar

04.05.2015
Uzm. Dr. İlker GARİPOĞLU / Kas İskelet Sistem Ağrılarında PRP ve Ozon Tedavisi
17.03.2015
Uzm. Dr. İlker GARİPOĞLU / Bel Ve Boyun Fıtıkları & Tedavisi / Çay TV