Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

D Vitamini Koronavirüs enfeksiyonunda ne kadar etkili

Koronavirüs enfeksiyonunda D Vitamininin Yeri

Bugünlerde hayat ne kadar kısıtlı değil mi?Pek çoğumuz kendimizi üç-dört metrekarelik alanlara sıkıştırdık, maskesiz nasıl nefes alınıyordu, dost sohbetlerinde kahkaha nasıl atılıyordu unuttuk.(İpini koparıp ortalıkta yiğit yiğit gezenleri kapsam dışı tutuyorum. Şu an anlatmak istediklerim dünyaya ve insanlara duyarlı kişiler için. Bunu borçlu olduğumuz sevgili Covid-19 pandemisinin aslında başka bir pandemiden rol çaldığını biliyor muydunuz? Son on yıldır dünya gündemine iyiden iyiye oturmuş olan ancak şöhreti Covid-19 nedeniyle gölgelenen başka bir yıldızımız daha var aslında. Vitamin D…

Çok sevgili vitaminimize masallardaki kötü canavarı öldüren kahraman şövalye muamalesi yapılıyor son zamanlarda. Bu doğru mu yoksa medyanın parlatıp gözümüze soktuğu başka bir ticari meta mı? Bilimsel olarak cevap verilirse kahramana hakkını teslim etmemiz gerekeceği muhakkak. Çünkü Covid-19 salgının başlayıp yayılması ile neyin bu hastalığı bu kadar ölümcül yaptığı konusunda pek çok araştırma yapıldı ve kuzeye gidilip Vitamin D seviyeleri düştükçe mortal yani ölümcül seyreden enfeksiyonlu hastaların sayısında ciddi bir artış görüldüğü saptandı. İstisnai olarak düşük Vitamin D seviyeleri için günlük ya da haftalık Vitamin D kullanan Kuzey Avrupa ülkelerinde ölümler azdı. Aradaki bağlantıyı fark eden bilim insanları araştırmalarına hız verdiler ve sonuç olarak yüksek Vitamin D seviyelerinin hastalığın gidişatını iyi yönde değiştirebileceğini raporladılar. (Panarese & Shahini, 2020; Rhodes, Subramanian, Laird, & Kenny, 2020). Tersini gösteren çalışmalar olsa da çoğunlukla yüksek Vitamin D düzeyleri (>25 ng/ml) rahat geçirilen Covid-19 enfeksiyonu ile ilişkilendirilmiş.

Peki Vitamin D ne yapıyor da koronavirüsü alt ediyor?

Vitamin D vücutta genel bir düzenleyici olarak rol oynuyor aslında. İmmun sistemi, kan akışını, kemik yoğunluğunu düzenleyen ana etmenlerden biri. Ancak burada dikkat edilmesi gereken Vitamin D’nin 30 ng/ml üzerinde olması ve eğer takviye alınacaksa günlük ya da haftalık alınması. Günlük ya da haftalık alınması halinde koruyucu etkisinin daha belirgin olduğu saptanmış.

Özellikle kış aylarına girdiğimiz bu günlerde doğru düzgün tek Vitamin D kaynağımız olan güneşten uzak kalacağımız için tetkikler sonrasında kanda saptanan Vitamin D düzeyine göre takviye almakta çok fayda olduğunu belirtmek gerek.