Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Nazlı bağırsaklar mı O da ne

Nazlı Bağırsaklar mı? O da ne?

Hayattan zevk almak çok zor derler ya, aslında bu tersi çok kolay ispatlanabilecek birşeydir. Yağmurlu bir günde, sıcak evinizde elinizde tuttuğunuz fincandaki kahvenin güzel kokusu, parlak güneş altında berrak havada yapılan bir yürüyüş, altın renkli güneşi fotoğrafladığınız o an... Ya da fırından yeni çıkmış bir kek, güzel kocaman bir tabak makarna… Ya da hadi itiraf edelim; o yanar dönerli, albenili paketleriyle çikolata ve daha bir sürü ağzımızı sulandıran yiyecekler… Düşüncesi bile zihnimizi mutlu eden bu yiyecekler kimilerinin yüzünün buruşmasına neden olabiliyor.

“Hamur işi mi! Makarna mı? Çikolata mı? Iıııyyyy!”diyenleri duyar gibiyim. Şaşırmayalım artık böyle kişilerden gün geçtikçe daha fazla duyuyoruz ve duyacağız da. Sebebi de bunları ve buna benzer yiyecekleri tüketince bu kişilerde oluşan yoğun gaz, bulantı, halsizlik, yorgunluk hissi ve kas ağrıları. Aslında nazlı bağırsaklar… Eğer sizde de özellikle yemeklerden sonra artan, sebebini bir türlü anlayamadığınız ve uğrunda doktor doktor gezip bir de üstüne çare bulamadığınız, sizi adeta bir uçan balona çeviren gaz şikayetiniz varsa, ciddi halsizlik, yorgunluk, sebepsiz kas ağrılarınız ve yerli yersiz bulantılarınız varsa “Gıda İntoleranslıları Cemiyeti”ne ciddi bir adaysınız demektir.

Gıda İntoleransı Nedir?

Peki nedir bu gıda intoleransı? Allerjiden farkı nedir? Gıda intoleransı; bir çeşit ya da bir grup besinin bağırsaklarda tam olarak parçalanamaması halidir. Devamı yoğun şişkinlik gaz olarak gelir. Zavallı bağırsaklarınız görevini ziyadesi ile ifa edebilmek adına çalışır da çalışır ancak bir şekilde o besin hazmedilemez. Kanınız canla başla çalışan bağırsaklarınıza ek kuvvet verebilmek adına yüzeyel dokulardan içeriye doğru çekilir. Sonuç mu? Üşüyen eller, ayaklar, soluk bir cilt, aniden bastıran uyku hali ve halsizlik. Eh çapı giderek artan göbeğiniz de cabası…Sizin de sabah kalktığınızda dümdüz sonra neredeyse doğum yapacak gebeler gibi karnınız oluyorsa okumaya devam edin lütfen! Çünkü sorunu buldunuz!

Gıda İntoleransı – Gıda Alerjisi farkı nedir?

Alerjide ise intoleransdan farklı olarak bağırsak hücreleri gıdadaki proteinleri yabancı düşman proteinler olarak algılar ve ona göre “savaş ilan eder” Sonrası gıda tüketildikten sonra gelen döküntüler, bulantılar, ishaller hatta hatta tansiyon düşüklüğü ve boğazda şişme hissidir. Yani aslında klinik olarak çok karışacak şeyler değillerdir ama şiddetli intoleranslar bazen alerjiler ile karışabilir.

“Peki neden şimdi bu moda oldu?” diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi gün geçtikçe bizi doğadan ve doğaldan daha çok koparan aşırı dijital hayat, aşırı hijyenik ortamlar, aşırı teknolojik antibiyotikler ve aşırı endüstriyel gıdalar…Moda olmadı sadece vücutlarımız hep bir ağızdan alarm veriyor! Kritik noktayı aştık, Zavallı hücrelerimiz şizofrenik bir halde gördüğü her bir yabancı proteini düşman kabul edip saldırmaya bizi de bu arada gerçekten hasta etmeye başladı. “Tedavisi yok mu?” derseniz de cevabımız “Tabii ki var!” İntolerans testleri ile hangi besinlere karşı duyarlı olduğunuzu bulur ve onları diyetten çıkarırız. Yalnız bunlar hiç aklınıza gelmeyecek yiyecek ve içecekler olabilir. Çok sevdiğiniz çaya ya da kahveye intoleransınız çıkarsa gözünüzün yaşına bakmam, doğrudan diyetten çıkarırım ona göre…

Kısaca sizde de yukarıda saydığımız belirtiler var ve hayat artık size zindan oluyorsa “Kulübe hoş geldiniz! Yalnız değilsiniz!”


Uzm. Dr. Aysun ERTAŞ

İç Hastalıkları Uzmanı