Organization Accredited by Joint Commission International
ONLINE RANDEVU

Çocuk Sahibi Olamamanın Hissettirdikleri

tupbebek@medistate.com.tr

Çocuk sahibi olamamak, çoğu doğum kontrol önlemlerine son verir vermez bebekleri olacağını düşünen, hemen bütün kadınlar ve erkekler için kötü bir sürprizdir. Çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftler, bu sorunlarından dolayı utanabilir ya da ailelerinden ve dostlarından uzaklaşabilir. İnfertilitenin yalnızca fiziksel bir sorun olmadığının bilincinde olmak önemlidir. Gerçekten de bu sorunun birçok duygusal ve sosyal yönü de vardır. Çiftlerde öfke, kontrol kaybı, çocukları olanları kıskanmak depresyon, asabiyet, ızdırap gibi çeşitli duygular ortaya çıkabilir. Erkeklerin ve kadınların bu sorun karşısındaki tepkilerinin çoğu zaman birbirine benzememesi, çiftin aralarındaki kişisel ilişkileri zedeleyebilir.

İnfertilitenin nedenini ortaya koymak ve tedavi etmek için mutlaka yapılması gereken testler, zaten zor durumda olan çifti daha fazla stres altına sokabilir. ART uygulanması düşünülen biriyseniz, infertilitenin yaşamınıza hakim olduğu, her şeyinizi elinizden aldığı hissine kapılabilirsiniz. Tedavinin yarattığı baskılar, çifti iyice yorabilir.

Çocuk Sahibi Olamayan Çiftlere Destek Verilmesi

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin destek gruplarıyla, danışma servisleriyle ve kendileriyle aynı durumda olan diğer çiftlerle temas etmesi,infertitenin duygusal etkileriyle savaşmakta olanlara ileri derecede yardımcı olabilir. Çocuk sahibi olamayan çiftin tedavisiyle meşgul olan doktorlar, hemşireler ve teknisyenler, ayrıca da destek grupları, aynı yönde yardımcı olabilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin hem fiziksel, hem duygusal sorunlarına eğilmek, bugün için rutin olarak önerilen, eksiksiz bir yaklaşımdır. Ülkenizde bu gibi destek grupları bulunup bulunmadığını, doktorunuza sorun.

Mücadelede İzlenecek Yollar

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde uygulanacak tedaviler ve özellikle de ART (asiste üreme teknolojileri), duygusal bakımdan ağır bir yük oluşturabilir. Ancak bununla mücadele etmekte İşinize yarayabilecek stratejiler vardır;

  • İşi uzun dönemde ele alın. Tedaviniz için belirli bir zaman çizelgesi hazırlayın ve bununla birlikte mümkün olduğunca rahat yaşamaya bakın. Mümkünse, tedavi sırasında 'gezilere' katılın.
  • Tedavinin kısa dönemdeki başarılarına ve başarısızlıklarına aklınızı takmayın.
  • Sizin için mevcut sınırının ne olduğunu bilin ve buna eriştiğinizde kabullenin.
  • Belirli bir tedavi yöntemi çok yorucu olduğunda, farklı bir yöntemi deneme olasılığı düşünün.
  • Siklüsün döllenme olanağı olmayan günlerinde eğlence amacıyla cinsel ilişkide bulunun; eşlnizle birbirinize karşı olan ilk günlerdeki yakınlığınızı yeniden kurmaya çalışın.
  • Bir danışmandan veya destek grubundan duygusal destek almaya çalışın. İnfertilite tedavisi gören bütün çiftlerde, bu konudaki zor ve zaman alan deneyimlerini kabullenme ve çözüm noktasına kadar götürmek anlayışa sahip olduğunuzu, birbirinize daha sıkı bağlandığınızı hissedeceksiniz.

Bölüm Doktorları

Op. Dr. Kenan Sofuoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek
Prof. Dr. Oya Gökmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Doğum ve Üreme Sağlığı/ Tüp Bebek